Egg & Egli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Egg & Egli
Egg & Egli 1899.JPG
Základní údaje
Datum založení 1896
Datum zániku 1919
Adresa sídla Curych, Švýcarsko
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Egg & Egli (1899)

Egg & Egli byl švýcarský výrobce automobilů. Firma byla jednou z „déle žijících“ v průkopnických dobách švýcarského automobilismu. Egg & Egli vystavovala své výrobky na mnoha autosalonech a její vozy se účastnily každoročních závodů ve Francii.

Historie firmy[editovat | editovat zdroj]

Konstruktér Rudolf Egg a jeho partner bankéř Egli založili v Curychu v roce 1896 společnost Automobilfabrik Zürich Egg & Egli.

Výroba v roce 1904 skončila, Rudolf Egg společnost opustil a založil ve Wollishofenu novou s názvem Motorwagenfabrik Excelsior. Ta později vyráběla jedny prvních leteckých motorů ve Švýcarsku. Před první světovou válkou Egg spolupracoval s konstruktérem Fritzem Moserem z Saint-Aubin, po válce také s firmou Seebach Maschinenbau AG (SEMAG). Poválečné finanční těžkosti však majitele přinutily s výrobou skončit v roce 1919. Egg se pak stal dealerem vozů Renault. Zemřel v roce 1939.

Vozidla[editovat | editovat zdroj]

Rudolf Egg zkonstruoval v roce 1893 první automobil „Egg“, který od roku 1896 firma ve větším množství vyráběla. Šlo o tříkolku s poháněným zadním kolem, osazenou jednoválcovým motorem De Dion-Bouton o výkonu 3 koní. V roce 1899 výroba tříkolek u Egg & Egli skončila. V letech 18991904 v továrně vzniklo několik exemplářů čtyřkolových automobilů s motorem uloženým vzadu. Vůz „Excelsior“ byl prezentován na 1. národní automobilové výstavě v Ženevě v roce 1905.[1] Další vozy, podobné americkému vozu Oldsmobile Curved Dash, firma na trh uváděla pod názvem Egg & Egli Rapid.

Jedno z dochovaných vozidel je vystaveno na zámku Grandson v Grandsonu.

Licenční výroba[editovat | editovat zdroj]

Tříkolky firmy Egg & Egli, proslulé svou „švýcarskou kvalitou“ byly vyráběny v licenci těmito společnostmi:

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Harald H. Linz, Halwart Schrader: Die große Automobil-Enzyklopädie, BLV, München 1986, ISBN 3-405-12974-5
  • G. N. Georgano: Autos. Encyclopédie complète. 1885 à nos jours. Courtille, 1975
  • Ernest Schmid: Schweizer Autos. Die schweizerischen Automobilkonstruktionen von 1868 bis heute. Auto-Jahr, Lausanne 1978, ISBN 2-88001-058-6

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Egg & Egli na německé Wikipedii a Egg & Egli na anglické Wikipedii.

  1. Pantheonbasel.ch

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]