Egerský hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Egerský hrad
Eger3D.jpg
Základní informace
Slohrománská architektura
Poloha
AdresaEger, MaďarskoMaďarsko Maďarsko
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Egerský hrad (maďarsky Egri vár) je středověký hrad, který se nachází v maďarském městě Egeru. Proslavil se hrdinskou obranou proti Turkům v roce 1552. Nachází se v historickém centru Egeru na pevnostním vrchu a je hlavní dominantou města.

Pevnost byla postavena ve 13. století z rozhodnutí egerského biskupa nedlouho poté, co původní město zpustošil tatarsko-mongolský vpád. Ve čtrnáctém a patnáctém století se pevnost postupně rozvíjela a uvnitř bylo postaveno několik budov, včetně gotického biskupského paláce a katedrály, která se nicméně do dnešních dnů nedochovala. Na počátku století šestnáctého byla přestavěna a získala svou současnou podobu. V roce 1552 ji oblehla turecká armáda čítající asi 40 000 mužů. Proti ní stálo asi 2 000 obránců vedených Istvánem Dobó. I přes velkou početní převahu se Turkům nepodařilo pevnost dobýt a po pětitýdenním obléhání byli nuceni ustoupit; navíc utrpěli velké ztráty. Obrana pevnosti Eger byla popsána na stránkách slavného románu Gézy Gardónyho s názvem Egerské hvězdy. Román byl zfilmován v roce 1968 režisérem Zoltánem Varkónyim.

Při druhém tureckém obléhání v roce 1596 nicméně pevnost padla a Eger se stal součástí Osmanské říše. V rámci ní zůstal až do roku 1687, kdy Turky vyhnala rakouská armáda. V roce 1701 při potlačování povstání Ference Rákócziho vyhodila rakouská armáda do povětří část hradeb egerské pevnosti, ty byly ale později obnoveny.

Dnes hrad slouží jako muzejní komplex. V biskupském paláci se nachází muzeum Istvána Dóbó a umělecká galerie. Bašty pevnosti a podzemní kasematy jsou přístupné turistům. V pevnosti je pohřben spisovatel Geza Gardóni.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Эгерская крепость na ruské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]