Egerský hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Egerský hrad
Základní informace
Slohrománská architektura
Poloha
AdresaEger, MaďarskoMaďarsko Maďarsko
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Egerský hrad (maďarsky Egri vár) je středověký hrad, který se nachází v maďarském městě Egeru. Proslavil se hrdinskou obranou proti Turkům v roce 1552. Nachází se v historickém centru Egeru na pevnostním vrchu a je hlavní dominantou města.

Pevnost byla postavena ve 13. století z rozhodnutí egerského biskupa nedlouho poté, co původní město zpustošil tatarsko-mongolský vpád. Ve čtrnáctém a patnáctém století se pevnost postupně rozvíjela a uvnitř bylo postaveno několik budov, včetně gotického biskupského paláce a katedrály, která se nicméně do dnešních dnů nedochovala. Na počátku století šestnáctého byla přestavěna a získala svou současnou podobu. V roce 1552 ji oblehla turecká armáda čítající asi 40 000 mužů. Proti ní stálo asi 2 000 obránců vedených Istvánem Dobó. I přes velkou početní převahu se Turkům nepodařilo pevnost dobýt a po pětitýdenním obléhání byli nuceni ustoupit; navíc utrpěli velké ztráty. Obrana pevnosti Eger byla popsána na stránkách slavného románu Gézy Gardónyho s názvem Egerské hvězdy. Román byl zfilmován v roce 1968 režisérem Zoltánem Varkónyim.

Při druhém tureckém obléhání v roce 1596 nicméně pevnost padla a Eger se stal součástí Osmanské říše. V rámci ní zůstal až do roku 1687, kdy Turky vyhnala rakouská armáda. V roce 1701 při potlačování povstání Ference Rákócziho vyhodila rakouská armáda do povětří část hradeb egerské pevnosti, ty byly ale později obnoveny.

Dnes hrad slouží jako muzejní komplex. V biskupském paláci se nachází muzeum Istvána Dóbó a umělecká galerie. Bašty pevnosti a podzemní kasematy jsou přístupné turistům. V pevnosti je pohřben spisovatel Geza Gardóni.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Эгерская крепость na ruské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]