Edward Wotton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edward Wotton
Narození 1492
Oxford
Úmrtí 5. října 1555 (ve věku 62–63 let)
Londýn
Alma mater Magdalen College School
Zaměstnavatel Oxfordská univerzita
Ocenění Fellow of the Royal College of Physicians
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Edward Wotton (v německy psané literatuře známý také jako Eduard Wotton, 1492, Oxford – 5. října 1555, Londýn) jeden z nejstarších, velmi známých a významných anglických zoologů a entomologů. Lékař a světoznámý entomolog klasického období v Anglii. Pokládá se za průkopníka anglické, ale i světové entomologie.

Dr. Edward Wotton se narodil roku 1492 v Oxfordu. Zpočátku navštěvoval základní školu v Oxfordu, po skončení později pokračoval ve studiu na univerzitě v Oxfordu a v Padově, kde ukončil studium medicíny a farmacie. Později působí prakticky po celý svůj život jako lékař v Londýně.

Entomologii i zoologii se věnoval od mládí. Zabýval se hlavně motýly, ale i jinými skupinami hmyzu a živočichů. V mnoha svých názorech je zastáncem Aristotelových myšlenek a odmítá různé fantastické a legendární tvrzení a vrací se částečně k pozorování přírody.

Své faunistické údaje shrnul ve svých pracích: „De differentiis animalium libri decem“, která vyšla v roce 1552 v Paříži, ale i v jiných pracích, jako např. v světoznámé práci, která však vyšla až po jeho smrti a je souborným dílem čtyř významných autorů té doby. To vyšlo v roce 1634 pod názvem Insectorum sive minimorum animalium theatrum. Spolupracovali na ní i další světoznámí přírodovědci a entomologové, jako např. Konrad Gessner, Thomas Penny a Thomas Moffet.

Edward Wotton zemřel 5. října 1555 v Londýně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Edward Wotton na slovenské Wikipedii.