Přeskočit na obsah

Edward Tolman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Edward Tolman
Narození14. dubna 1886
West Newton
Úmrtí19. listopadu 1959 (ve věku 73 let)
Berkeley
Povolánípsycholog
Alma materMassachusettský technologický institut (do 1911)
Harvardova univerzita (do 1915)
Newton North High School
Tématapurposive behaviorism
OceněníKurt Lewin Award (1949)
Cena Americké psychologické asociace za význačný vědecký přínos psychologii (1957)
společník Americké akademie umění a věd
PříbuzníRichard Tolman (sourozenec)
VlivyKurt Lewin
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edward Chace Tolman (14. dubna 1886, West Newton19. listopadu 1959, Berkeley) byl americký psycholog, významný představitel behaviorismu, 45. nejcitovanější psycholog ve 20. století.[1] Zaobíral se především učením, známé jsou jeho pokusy na krysách.

Někdy bývá označován za neobehavioristu, neboť redukoval přísná skinnerovská pravidla a hlásil se i k ovlivnění jinými směry, zejména gestaltismem (zejm. Kurtem Lewinem a Kurtem Koffkou). Tradiční behavioristický model S-R (stimulus-response) zaměnil za model S-O-R (stimulus-organism-response), když tvrdil, že zvířata nepotřebují událost k učení, ale jsou schopna tzv. skrytého učení. To dokazoval zejména známým pokusem s krysami, kdy hladové krysy se v labyrintu s jídlem učily stejně efektivně jako krysy syté. V behaviorismu Tolmanovým závěrům oponovoval zejména Clark Leonard Hull.

Tolman též nastolil koncept tzv. kognitivní mapy, široce citovaný napříč psychologickými školami a vysvětlující, jak člověk nakládá ve své mysli s prostorem a prostředím, který byl však rovněž původně definován pro pokusné krysy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Haggbloom, S.J.; et al. (2002). "The 100 Most Eminent Psychologists of the 20th Century". Review of General Psychology 6 (2): 139–152

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]