Edward Tolman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Edward C. Tolman

Edward Chace Tolman (14. dubna 1886, West Newton19. listopadu 1959, Berkeley) byl americký psycholog, významný představitel behaviorismu, 45. nejcitovanější psycholog ve 20. století.[1] Zaobíral se především učením, známé jsou jeho pokusy na krysách.

Někdy bývá označován za neobehavioristu, neboť redukoval přísná skinnerovská pravidla a hlásil se i k ovlivnění jinými směry, zejména gestaltismem (zejm. Kurtem Lewinem a Kurtem Koffkou). Tradiční behavioristický model S-R (stimulus-response) zaměnil za model S-S (stimulus-stimulus), když tvrdil, že zvířata nepotřebují událost k učení, ale jsou schopna tzv. skrytého učení. To dokazoval zejména známým pokusem s krysami, kdy hladové krysy se v labyrintu s jídlem učily stejně efektivně jako krysy syté. V behaviorismu Tolmanovým závěrům oponovoval zejména Clark Leonard Hull.

Tolman též nastolil koncept tzv. kognitivní mapy, široce citovaný napříč psychologickými školami a vysvětlující, jak člověk nakládá ve své mysli s prostorem a prostředím, který byl však rovněž původně definován pro pokusné krysy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Haggbloom, S.J.; et al. (2002). "The 100 Most Eminent Psychologists of the 20th Century". Review of General Psychology 6 (2): 139–152

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]