Edward Said

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Plakát Edwarda Saida na zdi v Palestině

Edward Said (1. listopadu 1935, Jeruzalém25. září 2003, New York) byl palestinsko-americký představitel kulturálních studií, v nichž rozvíjel to, čemu se říká "postkoloniální teorie".

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Jeruzalémě v britské mandátní Palestině a odešel však do Spojených států, kde posléze působil jako profesor na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Jeho nejznámější prací je kniha Orientalismus. V ní se inspiroval Foucaultovou teorií diskurzu. Prohlásil, že "Východ" je diskurzivní konstrukt Západu, jehož cílem je udržet západní hegemonii. Ve skutečnosti podle Saida žádný soudržný celek Východu nikdy neexistoval, ani kulturně, ani politicky, a každá oblast reagovala na kolonialismus a imperialismus zcela osobitě. Podle Saida kolonialismus nebyl jednosměrný, kolonizovaná území také silně ovlivnila kulturu kolonizátorů.

Said byl i politickým aktivistou, zejména v boji za nezávislý Palestinský stát se účastnil i radikálních akcí. Často též kritizoval americkou zahraniční politiku, zejména v souvislosti s válkou v Iráku.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SAID, Edward: Orientalism, London, Routledge 1978.
  • BARKER, Chris: Slovník kulturálních studií, Praha, Portál 2006. ISBN 80-7367-099-2