Edward Low

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edward Low
Edwardlowepicture.jpg
Narození 1690
Westminster
Úmrtí 1724 (ve věku 33–34 let)
Martinik
Příčina úmrtí oběšení
Manžel(ka) Eliza Marble
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kapitán Edward „Ned“ Low (též psáno Lowe nebo Loe) byl známý anglický pirát. I když jeho pirátská kariéra trvala jen tři roky, stal se jedním z nejobávanějších pirátů své doby, kvůli tomu, že přepadl a zajal více než sto lodí, a také kvůli své nemilosrdnosti k obětem.

Brzký život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se okolo roku 1690 ve Westminsteru. Jelikož jeho rodina byla chudá, živil se jako zločinec od brzkého věku. Ze začátku jenom vybíral kapsy a pral se s lidmi za peníze, později začal s gamblerstvím a vykrádáním domů.[1] Jeho mladší bratr byl chycen při vykrádání domu. Byl za to oběšen v roce 1707.

Boston[editovat | editovat zdroj]

Po několika letech ho to začalo nudit a přeplul Atlantský oceán do nového světa v roce 1710. Několik let cestoval, dokud se neusadil v Bostonu. 12. srpna 1714 se oženil s Elizou Marble. Měl s ní dvě děti. První se jim narodil syn, který ale zemřel krátce po narození. Pět let po svatbě, v zimě, se jim narodila dcera.[2] Eliza zemřela při porodu. Tato událost měla menší vliv na jeho budoucí pirátskou kariéru. Nerad nutil ženaté muže, aby se přidali k jeho posádce.[1] Pracoval nějakou dobu v přístavu. S posádkou se vzbouřili proti kapitánovi lodě a převzali loď. Stali se piráty. Přepadávali obchodní lodě v okolí Bostonu, dokud neměli dostatek peněz na přeplutí do Karibiku. Získali také novou vlajkovou loď jménem Fancy.[3] Svoji dceru zanechal v Bostonu, čehož později velice litoval.

Roky v Karibiku[editovat | editovat zdroj]

Jak roky plynuly, Low se stával slavnějším a obávanějším. Lodě, které přepadával, si nenechával, jelikož preferoval flotilu jenom o třech až čtyřech lodích, místo toho většinu z nich spaloval. Posádky těchto lodí také zřídkakdy vyvázly vcelku z těchto střetů s Lowem. Low rád usekával části obličejů, zejména rty, nosy a uši.[4] Také měl v oblibě mučení, týrání a vyřezávání srdcí. Poté nutil další zajatce jíst tyto useknuté části. Lidé, kteří přežili střet s ním, ho popisovali jako psychopata.

V roce 1723 anglická vláda proti němu poslala flotilu, jelikož útočil velice často na její lodě. Téhož roku utrpěl 10. června těžkou porážku od Angličanů.

Rok poté se Loweho chování k zajatcům zhoršovalo, což se posádce nezamlouvalo, proto se proti němu vzbouřili. Vysadili ho v Martiniku, kde ho našli a oběsili Francouzi.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Infamous Pirates | Edward Low [online]. www.golden-age-of-piracy.com [cit. 2016-01-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-02. 
  2. Edward Low Biography - Famous Pirate [online]. www.famous-pirates.com [cit. 2016-01-09]. Dostupné online. 
  3. Edward Low - Famous Pirate - The Way of the Pirates [online]. www.thewayofthepirates.com [cit. 2016-01-09]. Dostupné online. 
  4. Piráti 1660 – 1730 ANGUS KONSTAM STR 3