Přeskočit na obsah

Edward Low

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Edward Low
Narození1690
Westminster
Úmrtí1724 (ve věku 33–34 let)
Martinik
Povolánípirát
ChoťEliza Marble
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kapitán Edward „Ned“ Low (též psáno Lowe nebo Loe) byl známý anglický pirát. I když jeho pirátská kariéra trvala jen tři roky, stal se jedním z nejobávanějších pirátů své doby, kvůli tomu, že přepadl a zajal více než sto lodí, a také kvůli své nemilosrdnosti k obětem.

Brzký život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se okolo roku 1690 ve Westminsteru. Jelikož jeho rodina byla chudá, živil se jako zločinec od brzkého věku. Ze začátku jenom vybíral kapsy a pral se s lidmi za peníze, později začal s gamblerstvím a vykrádáním domů.[1] Jeho mladší bratr byl chycen při vykrádání domu. Byl za to oběšen v roce 1707.

Boston[editovat | editovat zdroj]

Po několika letech ho to začalo nudit a přeplul Atlantský oceán do nového světa v roce 1710. Několik let cestoval, dokud se neusadil v Bostonu. 12. srpna 1714 se oženil s Elizou Marble. Měl s ní dvě děti. První se jim narodil syn, který ale zemřel krátce po narození. Pět let po svatbě, v zimě, se jim narodila dcera.[2] Eliza zemřela při porodu. Tato událost měla menší vliv na jeho budoucí pirátskou kariéru. Nerad nutil ženaté muže, aby se přidali k jeho posádce.[1] Pracoval nějakou dobu v přístavu. S posádkou se vzbouřili proti kapitánovi lodě a převzali loď. Stali se piráty. Přepadávali obchodní lodě v okolí Bostonu, dokud neměli dostatek peněz na přeplutí do Karibiku. Získali také novou vlajkovou loď jménem Fancy.[3] Svoji dceru zanechal v Bostonu, čehož později velice litoval.

Roky v Karibiku[editovat | editovat zdroj]

Jak roky plynuly, Low se stával slavnějším a obávanějším. Lodě, které přepadával, si nenechával, jelikož preferoval flotilu jenom o třech až čtyřech lodích, místo toho většinu z nich spaloval. Posádky těchto lodí také zřídkakdy vyvázly vcelku z těchto střetů s Lowem. Low rád usekával části obličejů, zejména rty, nosy a uši.[4] Také měl v oblibě mučení, týrání a vyřezávání srdcí. Poté nutil další zajatce jíst tyto useknuté části. Lidé, kteří přežili střet s ním, ho popisovali jako psychopata.

V roce 1723 anglická vláda proti němu poslala flotilu, jelikož útočil velice často na její lodě. Téhož roku utrpěl 10. června těžkou porážku od Angličanů.

Rok poté se Loweho chování k zajatcům zhoršovalo, což se posádce nezamlouvalo, proto se proti němu vzbouřili. Vysadili ho v Martiniku, kde ho našli a oběsili Francouzi.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Infamous Pirates | Edward Low [online]. www.golden-age-of-piracy.com [cit. 2016-01-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-02. 
  2. Edward Low Biography - Famous Pirate [online]. www.famous-pirates.com [cit. 2016-01-09]. Dostupné online. 
  3. Edward Low - Famous Pirate - The Way of the Pirates [online]. www.thewayofthepirates.com [cit. 2016-01-09]. Dostupné online. 
  4. Piráti 1660 – 1730 ANGUS KONSTAM STR 3

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]