Edward Daly

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Edward Daly (* 5. prosince 1933, Belleek, Severní Irsko) byl v letech 1974–1993 římskokatolický biskup severoirského města Londonderry. Veřejně známým se stal zejména díky svým snahám o mír během násilí v Severním Irsku.

V roce 2011 vyzval Vatikán ke zrušení povinného celibátu.[1]

Úsilí o mír v Severním Irsku[editovat | editovat zdroj]

Daly, ostrý kritik Irské republikánské armády, se v Severním Irsku stal symbolem míru. Snímky z roku 1972, kdy ho na Krvavou neděli zachytily televizní kamery, jak pomáhá do bezpečí zraněným, se staly známé po celém světě. Zasloužil se také o propuštění šesti mužů nespravedlivě uvězněných za bombový útok spáchaný členy IRA. Mnohokrát vystupoval v televizních dokumentech, v nichž se vyjadřoval k náboženským a politickým otázkám Severního Irska.

Funkce biskupa se Daly vzdal v říjnu 1993 poté, co utrpěl mozkovou mrtvici. Poté se stal kaplanem v hospici.

Výzva ke zrušení celibátu[editovat | editovat zdroj]

Daly soudí, že celibátní kněžství má v církvi stále své významné místo. V moderní katolické církvi by však podle jeho názoru měl být prostor také pro ženaté kněze. Pokud se tak nestane, hrozí podle něj prohlubující se nezájem mladých mužů o vstup do kněžského stavu. „Cítím, že celibát poškozuje církev," uvedl Daly. Je zklamaný, když kvůli němu vidí dobré muže odmítat kněžství. Obavy mu činí i rostoucí průměrný věk duchovních.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Irský biskup požaduje po Vatikánu zrušení celibátu. Aktualne.cz [online]. 2011-09-14. Dostupné online.