Edward Burtynsky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edward Burtynsky
Ed Burtynsky (38148537).jpg
Narození 22. února 1955 (64 let)
St. Catharines
Alma mater Ryerson University
Ocenění Cena TED (2005)
Důstojník Řádu Kanady
Member of the Royal Canadian Academy of Arts
Web www.edwardburtynsky.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Edward Burtynsky v roce 2009

Edward Burtynsky (* 1955, Ontario, Kanada) je jedním z nejuznávanějších současných kanadských fotografů. Jeho fotografie znázorňující krajinu přetvářenou průmyslem jsou součástí kolekcí 15 významných muzeí po celém světě včetně National Gallery of Canada (Národní galerie v Kanadě), Francouzská národní knihovna, Muzeum moderního umění a Guggenheimovo muzeum v New Yorku. Svá díla poskytuje různým inspiraci a podporu pro globální diskusi o trvale udržitelném životě organizacím, zejména Worldchanging.com, kde je i členem vedení.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodil se a vyrůstal v St. Catharines v rodině s ukrajinskými kořeny a překrásném prostředí s velkým množstvím přírodních krás, dle jeho slov, což mimo jiné ovlivnilo jeho tvorbu.

Vzdělání a práce[editovat | editovat zdroj]

Další aktivity[editovat | editovat zdroj]

Založil Toronto Image Works, nájemnou temnou komoru pro vyvolávání fotografií, zakázkovou laboratoř, centrum digitálního obrazu (digital imaging centre) a tréninkové/vzdělávací centrum nových počítačových médií (media computer training centre).

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V běžně dostupných záznamech (12/2009) není přesné datum narození uváděno, při přebírání ceny TED v únoru 2005 zmiňoval, že měl nedávno narozeniny.

Když v roce 2005 přebíral svou cenu TED, měl tři přání. První: vybudovat internetovou stránku, která bude pomáhat dětem myslet ekologicky šetrně. Díky WGBH a TED komunitě byla na TED 2007 představena stránka "Meet the Greens". Jeho druhé přání: začít pracovat na Imax filmu – tato práce v současnosti probíhá. A jeho třetí přání – širší záběrem – bylo jednoduše podpořit "masivní a produktivní celosvětovou diskusi o udržitelném životě".

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]