Edward Burtynsky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Edward Burtynsky
Ed Burtynsky (38148537).jpg
Narození 22. února 1955 (62 let)
St. Catharines
Alma mater Ryerson University
Ocenění Cena TED (2005)
Důstojník Řádu Kanady
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Edward Burtynsky v roce 2009

Edward Burtynsky (* 1955, Ontario, Kanada) je jedním z nejuznávanějších současných kanadských fotografů. Jeho fotografie znázorňující krajinu přetvářenou průmyslem jsou součástí kolekcí 15 významných muzeí po celém světě včetně National Gallery of Canada (Národní galerie v Kanadě), Francouzská národní knihovna, Muzeum moderního umění a Guggenheimovo muzeum v New Yorku. Svá díla poskytuje různým inspiraci a podporu pro globální diskusi o trvale udržitelném životě organizacím, zejména Worldchanging.com, kde je i členem vedení.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodil se a vyrůstal v St. Catharines v rodině s ukrajinskými kořeny a překrásném prostředí s velkým množstvím přírodních krás, dle jeho slov, což mimo jiné ovlivnilo jeho tvorbu.

Vzdělání a práce[editovat | editovat zdroj]

Další aktivity[editovat | editovat zdroj]

Založil Toronto Image Works, nájemnou temnou komoru pro vyvolávání fotografií, zakázkovou laboratoř, centrum digitálního obrazu (digital imaging centre) a tréninkové/vzdělávací centrum nových počítačových médií (media computer training centre).

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V běžně dostupných záznamech (12/2009) není přesné datum narození uváděno, při přebírání ceny TED v únoru 2005 zmiňoval, že měl nedávno narozeniny.

Když v roce 2005 přebíral svou cenu TED, měl tři přání. První: vybudovat internetovou stránku, která bude pomáhat dětem myslet ekologicky šetrně. Díky WGBH a TED komunitě byla na TED 2007 představena stránka "Meet the Greens". Jeho druhé přání: začít pracovat na Imax filmu - tato práce v současnosti probíhá. A jeho třetí přání - širší záběrem - bylo jednoduše podpořit "masivní a produktivní celosvětovou diskusi o udržitelném životě".

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]