Edward Akufo-Addo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edward Akufo-Addo

2. Prezident Ghany
Ve funkci:
31. srpna 1970 – 13. ledna 1972
Předchůdce Nii Amaa Ollennu (zastupující)
Nástupce Ignatius Kutu Acheampong
Stranická příslušnost
Členství United Gold Coast Convention

Narození 26. června 1906
Dodowa
Úmrtí 17. července 1979 (ve věku 73 let)
Akkra
Choť Adeline Sylvia Eugeina Ama Yeboakua Akufo-Addo
Děti Nana Akufo-Addo
Příbuzní Valerie Obaze, Gyankroma Akufo-Addo, Adriana Dukua Akufo-Addo, Edwina Nana Dokua Akufo-Addo a Yeboakua Akufo-Addo (vnoučata)
Alma mater St Peter's College
Achimota School
Profese soudce, advokát a politik
Náboženství Presbyteriáni
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Edward Akufo-Addo (26. června 190617. července 1979) byl ghanský politik a prezident Ghany. Edward Akufo-Addo byl jedním ze skupiny Velké šestky (Big Six), kteří usilovně hájili a bojovali za samostatnost Ghany. Dlouhá léta než se stal prezidentem vykonával funkci předsedy nejvyššího soudu.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Akufo-Addo se narodil ve městě Dodowa, kde vystudoval základní presbyteriánskou školu a poté střední školu. V roce 1929 nastoupil na Achimota College, kde získal stipendium na St Peter's College v Oxfordské univerzitě. Studoval zde matematiku, politiku a filosofii.

Právnická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Svou právnickou kariéru započal v Middle Temple v Londýně roku 1940, o rok později zahájil svou praxi v britské kolonii Gold Coast.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1947 se stal zakládajícím členem politické strany United Gold Coast Convention (UGCC) a byl tak jedním z členů tzv. Velké šestky (Big Six), kteří se zasloužili o zahájení diskusí o samostatnosti země.

V letech 1949-1950 se stal členem Legislativního soudu Gold Coast a také Cousseyho konstituční komise (Coussey Constitutional Commission).

Po vyhlášení samostatnosti byl Akufo-Addo v letech 1962-64 členem Nejvyššího soudu. V letech 1966-1970 byl jmenován vrchním soudcem národního osvobozeneckého soudu. Poté se mimo jiné stal předsedou Konstitucionální komise. Stal se vůdčí osobou politického světa Ghany. Během tzv. „druhé republiky“ se stal Akufo-Addo prezidentem Ghany.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Edward Akufo-Addo na anglické Wikipedii.