Eduard Sochor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eduard Sochor
Eduard Sochor (1895)
Eduard Sochor (1895)
Narození 21. září 1862
Vlčí u Chlumčan
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 6. června 1947 (ve věku 84 let)
Řevnice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbení Řevnice
Povolání architekt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
reliéf Eduarda Sochora na Sarkandrově kapli v Olomouci, kterou v letech 1909–1919 přestavěl
Sochorova vila v Řevnicích

Ing. arch. Eduard Sochor (21. září 1862 Vlčí u Chlumčan[1]6. června 1947 Řevnice[2]) byl český architekt, významný přestavitel pozdního historismu a rané secese. Zpočátku se inspiroval románským slohem, později barokem, doplněným o secesní prvky. Projektoval řadu církevních staveb, ale i rodinné vily. Prováděl rekonstrukce kostelů, podle jeho návrhu byla přestavěna Sarkandrova kaple v Olomouci a romanticky upraven hrad Kokořín.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Vlčí u Chlumčan, jeho starším bratrem byl malíř Václav Sochor. Po reálce v Rakovníku studoval na pražské polytechnice (dnes ČVUT). V mládí často pobýval v Cítolibech, kde jeho rodiče koupili dům.[3] Pokračoval na technice v Berlíně a poté na Akademii výtvarných umění ve Vídni se zaměřením především na středověkou architekturu. V r. 1889 odjel do Paříže, kde m.j. pracoval jako restaurátor. Díky stipendiím města Prahy podnikl v letech 1890-91 několik studijních cest po Evropě (Francie, Anglie, Španělsko) a severní Africe za poznáním středověké architektury. Navštívil také Švédsko a USA.

Jednou z jeho prvních prací po návratu do Čech byl projekt kaple sv. Václava v rodném Vlčí. Pro Národopisnou výstavu v Praze v r. 1895 vytvořil model dřevěného vesnického kostelíka. Věnoval se převážně projektování kostelů (v historizujících slozích) nebo jejich restaurování. V Řevnicích, kam se později přestěhoval, projektoval kromě své vlastní vily a vlastní hrobky i další vily a faru; zpracoval také projekt rekonstrukce kostela sv. Mořice a působil jako člen městského zastupitelstva. Jako velký příznivec sportu[4] měl zásluhu na vybudování řevnických tenisových kurtů a vytvoření místního fotbalového družstva. V Řevnicích i zemřel a je pochován v rodinné hrobce, která byla přenesena ze starého hřbitova na hřbitov nový.[5]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti Cítoliby
  2. Prostor, Ing. Eduard Sochor
  3. CÍTOLIBY, Městys. Významné osobnosti - Oficiální stránky Městyse Cítoliby. www.obec-citoliby.cz [online]. [cit. 2018-02-16]. Dostupné online. (česky) 
  4. https://www.cyclingranking.com/rider/95129/eduard-sochor
  5. Město Řevnice. Sochorova hrobka. www.revnice.cz [online]. [cit. 2018-02-16]. Dostupné online. (česky) 
  6. Sborový časopis sboru ČCE Vinohrady

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]