Eduard Krützner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eduard Krützner
Jiná jménaMedák
Narození16. dubna 1935 (86 let)
Praha ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
BydlištěPraha, Lety u Dobřichovic ČeskoČesko Česko
Povolánísportovec
Znám jakoreprezentant a trenér ragby, prezident České rugbyové unie
Titulmistr ČR v basketbalu
Oceněnídiplom za celoživotní postoj udělený Českým klubem fair,
Síň slávy Unie profesionálních trenérů při ČOV,
Síň slávy českého ragby
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Eduard Krützner starší (* 16. dubna 1935 v Praze) je bývalý reprezentant a trenér ragby, byl prezidentem České rugbyové unie a zástupce České republiky v evropské ragbyové federaci FIRA-AER.

Pražský rodák s přezdívkou Medák, který je od roku 1994 Středočechem bydlící v Letech u Dobřichovic, se od mládí věnoval řadě sportů, tenisem, plaváním, hokejem, volejbalem počínaje a konče basketbalem, kde se stal s klubem Orbis Praha mistrem ČR a v basketbale startoval s týmem Orbisu v PMEZ.

K ragby jej přivedli jeho spolupracovníci dva ragbisté Jan Kudrna a Miroslav Vondráček, který byl dříve basketbalovým reprezentantem.

Zpočátku hrál oba sporty, v zimě basketbal a od jara do podzimu ragby. V té době trénoval pětkrát týdně a měl tak dobrou individuální techniku. V ragby již za půl roku hrál za Áčko Pragy, které v té době patřilo k nejlepším v republice. Ze sportů si pak vybral jen ragby, zejména pro výbornou partu, která měla skvělé výsledky v domácí soutěži i v PMEZ.

V reprezentaci hrál Medák od roku 1959 až do roku 1972 a z toho 8 let byl jejím kapitánem. Československá reprezentace v té době startovala na ME v nejvyšší divizi a byla obávaným soupeřem, neboť, když hrála proti Francii, tak Francouzi postavili proti Československu svůj nejsilnější tým.

Když v roce 1971 hrálo Československo s Belgií hrál proti domácímu týmu v belgickém roji i pozdější předseda mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

Eduard Krützner vystudoval trenérskou školu na Fakultě tělesné výchovy a sportu a už v roce 1970 byl po utkání Francie – Československo osloven francouzským klubem Olympique Besancon s nabídkou hrát za něj. Nakonec obdržel povolení od tehdejšího ČSTV a v Besanconu mohl hrát po dobu dvou let. S týmem postoupil do druhé nejvyšší soutěže až do I.francouzské divize.

Po návratu z Francie Eduard Krützner trénoval Pragovku, z kterou za svoji hráčskou a trenérskou kariéru celkem získal 11 titulů.

V roce 1978 dokázal ve spolupráci s Comité Lyonnais zajistit účast československých kadetů na největším mezinárodním mládežnickém turnaji na světě, které pořádalo město Lyon. A tak se čeští ragbisté tohoto evropského turnaje zúčastnili celkem na 21. ročnících a to zajisté kladně poznamenalo sportovní růst řady pozdějších reprezentantů.

V roce 1979 se stal členem sportovní komise FIRA-AER. V roce 1990 byl nominován do skupiny expertů FIRA-AER, která měla za úkol provádět analýzy a návrhy na zkvalitnění trenérsko-metodické práce v jednotlivých uniích.

Pravidelně pořádal školení pro české trenéry a jistou dobu přednášel na Fakultě tělesné výchovy a sportu - specializaci ragby. V roce 1990 se stal generálním sekretářem ČSRU a v letech 2003 - 2007 byl prezidentem České rugbyové unie. V roce 2002 byl zvolen do Exekutivy FIRA-AER, kde tuto funkci zastával až do roku 2009.

Od roku 1995 je komisařem a delegátem FIRA-AER a tuto funkci vykonává až do dnes. Pravidelně se zúčastňuje mezistátních zápasů a podává o nich zprávy pro FIRA-AER.

„Ragby není jenom sport, ale je to životní filozofie, která velmi kladně ovlivňuje život každého jednotlivce, který tento sport opravdových kamarádů poznal. Mám to štěstí, že jsem díky ragby poznal prakticky celý svět, ale hlavně získal tolik upřímných a věrných kamarádů na celé zeměkouli." [1]

Lety u Dobřichovic tím, že zde nyní známý ragbista a jeho žena bydlí, se staly místem, které už v posledních letech navštívily známé osobnosti francouzského ragby. Přátelé Eduarda Krütznera tak dobře vědí, jaká je nádherná příroda kolem Berounky. "Třeba se zde jednou bude hrát i ragby," plánuje ragbyová legenda.

Eduard Krützner během svého působení v ragbyovém dění vychoval stovky hráčů, desítky reprezentantů a svým příkladem podobně jako jeho Jan Kudrna přivedl k ragby desítky dalších nadšenců a v mnoha případech následovníků.

V roce svého životního jubilea osmdesáti let si Medák udělal radost, když vydal vlastním nákladem sepsané vzpomínky Hrajte ragby.

V roce 2016 Eduard Krützner starší vešel do Síně slávy Unie profesionálních trenérů, která působí při Českém olympijském výboru a každým rokem jmenuje nové zasloužilé členy. "Je to pro mne velmi milé ocenění a mám velkou radost z toho, do jaké společnosti úžasných českých sportovních osobností jsem se dostal. Zároveň je to i pocta pro sport, kterému jsem se po většinu svého života věnoval." řekla po vyhlášení ragbyová legenda, jemuž ragbisté říkají Medák.[2]

Ve stejném roce převzal Eduard Krützner starší ještě Diplom za celoživotní postoj udělený Českým klubem fair play za rok 2015. [3]

V roce 2017 rozhodnutím vedení České rugbyové unie vešel do Síně slávy českého ragby první ragbista, kterým byl Eduard Krützner starší. [4]

Reference