Edgeův ostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edgeův ostrov
Freeman strait 1.jpg
Edgeův ostrov
Edgeův ostrov
StátNorskoNorsko Norsko
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edgeův ostrov (norsky Edgeøya, dříve též česky Malý Berún) je ostrov v Severním ledovém oceánu, který náleží Norsku. Leží v jihovýchodní části souostroví Špicberky. Má rozlohu 5073 km² (třetí největší ostrov Špicberků) a je bez stálého lidského osídlení.[1] Od Západního Špicberku ho odděluje průliv Storfjorden. Nejsevernějším bodem je Heuglinův mys.

Ostrov je tvořen skalami z období triasu. Krajinu pokrývá tundra, kde roste suchopýr a lomikámen. Na Edgeově ostrově žije medvěd lední, sob polární a mrož lední. Ve východní části ostrova se nacházejí ledovce Edgeøyjøkulen a Stonebreen.[2] Nejvyšší horou je Caltexfjellet s 572 metry nad mořem.

Ostrov je pojmenován podle anglického velrybáře Thomase Edge, který oznámil jeho objev v roce 1616 (pravděpodobně jej už ale předtím navštěvovali Pomorové). V roce 1743 zde ztroskotala čtveřice ruských námořníků, kterým se zde podařilo přežít šest let; jejich příhody inspirovaly film Jurije Jegorova Studené moře (1954). Na místě zvaném Dolerittneset vznikla v letech 1899 až 1904 vědecká základna, později opuštěná.[3] V roce 1973 se ostrov stal součástí přírodní rezervace Søraust-Svalbard a jeho návštěva musí být ohlášena úřadu guvernéra.

John Case umístil ve svém apokalyptickém románu The First Horseman na Edgeův ostrov fiktivní opuštěnou hornickou osadu Kopervik, v níž se odehrává část děje. Skutečný Kopervik leží v jižním Norsku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]