Edgeův ostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Edgeův ostrov
Edgeův ostrov
Edgeův ostrov
StátNorskoNorsko Norsko
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edgeův ostrov (norsky Edgeøya, dříve též česky Malý Berún) je ostrov v Severním ledovém oceánu, který náleží Norsku. Leží v jihovýchodní části souostroví Špicberky. Má rozlohu 5073 km² (třetí největší ostrov Špicberků) a je bez stálého lidského osídlení.[1] Od Západního Špicberku ho odděluje průliv Storfjorden. Nejsevernějším bodem je Heuglinův mys.

Ostrov je tvořen skalami z období triasu. Krajinu pokrývá tundra, kde roste suchopýr a lomikámen. Na Edgeově ostrově žije medvěd lední, sob polární a mrož lední. Ve východní části ostrova se nacházejí ledovce Edgeøyjøkulen a Stonebreen.[2] Nejvyšší horou je Caltexfjellet s 572 metry nad mořem.

Ostrov je pojmenován podle anglického velrybáře Thomase Edge, který oznámil jeho objev v roce 1616 (pravděpodobně jej už ale předtím navštěvovali Pomorové). V roce 1743 zde ztroskotala čtveřice ruských námořníků, kterým se zde podařilo přežít šest let; jejich příhody inspirovaly film Jurije Jegorova Studené moře (1954). Na místě zvaném Dolerittneset vznikla v letech 1899 až 1904 vědecká základna, později opuštěná.[3] V roce 1973 se ostrov stal součástí přírodní rezervace Søraust-Svalbard a jeho návštěva musí být ohlášena úřadu guvernéra.

John Case umístil ve svém apokalyptickém románu The First Horseman na Edgeův ostrov fiktivní opuštěnou hornickou osadu Kopervik, v níž se odehrává část děje. Skutečný Kopervik leží v jižním Norsku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]