Edgar Morin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edgar Morin
Edgar Morin, 2011 (cropped).jpg
Rodné jméno Edgar Nahum
Narození 8. července 1921 (97 let)
Paříž
Povolání filosof a sociolog
Alma mater Pařížská právní fakulta
Témata gnozeologie, sociologie, životní prostředí, politika a complex thinking
Významná díla La Méthode (Edgar Morin)
Ocenění Prix Européen de l'Essai Charles Veillon (1987)
Premi Internacional Catalunya (1994)
honorary doctorate at the Laval University (2007)
honorary doctorate of the National University of San Marcos
velkodůstojník Národního řádu za zásluhy
… více na Wikidatech
Politická příslušnost Parti communiste français
Unified Socialist Party
Děti Véronique Grappe-Nahoum
Vlivy Cornelius Castoriadis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Edgar Morin

Edgar Morin [edgar moren](8. července 1921 Paříž) je francouzský filosof a sociolog s velmi širokým záběrem témat a interdisciplinárním přístupem k současným problémům. Byl jedním z vědeckých ředitelů CNRS a založil Asociaci pro komplexní myšlení.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako Edgar Nahoum v sefardské rodině v Paříži, kam se jeho rodiče přestěhovali z řecké Soluně, sám však je výrazný ateista. Vystudoval historii a geografii na Sorbonně, kde pak vystudoval také práva. Po obsazení Francie nacisty se roku 1942 připojil k partyzánské armádě Résistence a přijal krycí jméno Morin, které si pak už ponechal. Od roku 1945 pracoval ve štábu francouzské okupační armády a poválečnou situaci v Německu popsal v knize „Německo - rok nula“. Za války vstoupil do komunistické strany Francie, od roku 1948 se však s ní dostával do sporu a roku 1949 z ní byl vyloučen pro kritiku Stalina. Aktivně se stavěl proti válce v Alžíru a působil při založení francouzské socialistické strany.

S podporou Maurice Merleau-Pontyho a V. Jankélévitche byl roku 1950 přijat do CNRS, kde se rok věnoval terénnímu výzkumu proměn vesnice ve francouzské Bretani. Roku 1956 spoluzakládal revue Arguments, založil a vedl Centrum pro studium masové komunikace a vedl revue Communications. Po roce 1960 přednášel dva roky v Latinské Americe a roku 1969 pracoval v Salk Institute v San Diego v Kalifornii.

Myšlení a dílo[editovat | editovat zdroj]

V knize „Věda se svědomím“ (Science avec conscience) z roku 1982 vyložil svůj koncept „komplexního myšlení“ a transdisciplinarity. Od roku 1977 vycházela jeho šestidílná „Metoda“ s tituly „Povaha přírody“ (La nature de la nature), „Život života“ (La vie de la vie, 1980), „Poznání poznání“ (La connaissance de la connaissance, 1986), „Ideje“ (Les idées, 1991), „Lidství lidstva - lidská identita“ (L’humanité de l’humanité - l’identité humaine, 2001) a „Etika“ (2004).

Roku 1993 vydal knihu „Země - naše vlast“ (Terre - Patrie), věnovanou ekologickým problémům. Morin říká, že „Země závisí na člověku, který závisí na Zemi“ a vyzývá k „civilizační politice“, jejímž jádrem je starost o budoucnost člověka. Článek „Izrael-Palestina: rakovinný nádor“ z roku 2002, kde spolu se dvěma dalšími autory kritizoval izraelskou politiku vůči Palestincům, vyvolal bouřlivou diskusi a Morin byl dokonce odsouzen, ale odvolací soud rozsudek zrušil s odvoláním na svobodu slova.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Je nositelem Řádu čestné legie a dalších vysokých vyznamenání francouzských, španělských a portugalských. Je čestným doktorem 14 univerzit v Evropě, Latinské Americe a Kanadě a nositelem zlaté medaile UNESCO.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • E. Morin, Láska, poezie, moudrost. Brno: Atlantis 2000
  • E. Morin, Věda a svědomí. Brno: Atlantis 1995

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Video[editovat | editovat zdroj]