Edgar Morin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Edgar Morin
Rodné jménoEdgar Nahoum
Narození8. července 1921 (102 let)
9. obvod
Povolánífilozof, sociolog, francouzský odbojář a filmový režisér
Alma materPařížská právní fakulta
Témataepistemologie, sociologie, životní prostředí, politika a complex thinking
Významná dílaLa Méthode (Edgar Morin)
OceněníPrix Halphen (1983)
Prix Européen de l'Essai Charles Veillon (1987)
Mezinárodní cena Viareggio-Versilia (1989)
Premi Internacional Catalunya (1994)
čestný doktor Valencijské univerzity (2004)
… více na Wikidatech
Politická příslušnostKomunistická strana Francie (1941–1951)
Manžel(ka)Johanne Harrelle (od 1972)
Edwige Morin (1978–2008)
Sabah Abouessalam (od 2012)
DětiVéronique Grappe-Nahoum
Irène Nahoum
VlivyMartin Heidegger
Cornelius Castoriadis
Vladimir Jankélévitch
Maurice Merleau-Ponty
Hérakleitos
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Edgar Morin

Edgar Morin [edgar moren] (* 8. července 1921 Paříž) je francouzský filozof a sociolog s velmi širokým záběrem témat a interdisciplinárním přístupem k současným problémům. Byl jedním z vědeckých ředitelů CNRS a založil Asociaci pro komplexní myšlení.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako Edgar Nahoum v sefardské rodině v Paříži, kam se jeho rodiče přestěhovali z řecké Soluně, sám však je výrazný ateista. Vystudoval historii a geografii na Sorbonně, kde pak vystudoval také práva. Po obsazení Francie nacisty se roku 1942 připojil k partyzánské armádě Résistence a přijal krycí jméno Morin, které si pak už ponechal. Od roku 1945 pracoval ve štábu francouzské okupační armády a poválečnou situaci v Německu popsal v knize „Německo - rok nula“. Za války vstoupil do komunistické strany Francie, od roku 1948 se však s ní dostával do sporu a roku 1949 z ní byl vyloučen pro kritiku Stalina. Aktivně se stavěl proti válce v Alžíru a působil při založení francouzské socialistické strany.

S podporou Maurice Merleau-Pontyho a V. Jankélévitche byl roku 1950 přijat do CNRS, kde se rok věnoval terénnímu výzkumu proměn vesnice ve francouzské Bretani. Roku 1956 spoluzakládal revue Arguments, založil a vedl Centrum pro studium masové komunikace a vedl revue Communications. Po roce 1960 přednášel dva roky v Latinské Americe a roku 1969 pracoval v Salk Institute v San Diego v Kalifornii.

Myšlení a dílo[editovat | editovat zdroj]

V knize „Věda se svědomím“ (Science avec conscience) z roku 1982 vyložil svůj koncept „komplexního myšlení“ a transdisciplinarity. Od roku 1977 vycházela jeho šestidílná „Metoda“ s tituly „Povaha přírody“ (La nature de la nature), „Život života“ (La vie de la vie, 1980), „Poznání poznání“ (La connaissance de la connaissance, 1986), „Ideje“ (Les idées, 1991), „Lidství lidstva - lidská identita“ (L’humanité de l’humanité - l’identité humaine, 2001) a „Etika“ (2004).

Roku 1993 vydal knihu „Země - naše vlast“ (Terre - Patrie), věnovanou ekologickým problémům. Morin říká, že „Země závisí na člověku, který závisí na Zemi“ a vyzývá k „civilizační politice“, jejímž jádrem je starost o budoucnost člověka. Článek „Izrael-Palestina: rakovinný nádor“ z roku 2002, kde spolu se dvěma dalšími autory kritizoval izraelskou politiku vůči Palestincům, vyvolal bouřlivou diskusi a Morin byl dokonce odsouzen, ale odvolací soud rozsudek zrušil s odvoláním na svobodu slova.

Vyznamenání a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Státní vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Je čestným doktorem 14 univerzit v Evropě, Latinské Americe a Kanadě a nositelem zlaté medaile UNESCO.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • E. Morin, Láska, poezie, moudrost. Brno: Atlantis 2000
  • E. Morin, Věda a svědomí. Brno: Atlantis 1995

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-09-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Video[editovat | editovat zdroj]