Ebro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox řeka Ebro je řeka na severovýchodě Španělska, jedna z nejdelších a nejvýznamnějších řek na Pyrenejském poloostrově. Protéká čtyřmi španělskými společenstvími (Kastilie a León, La Rioja, Aragonie a Katalánsko) a v jejím povodí leží další dvě (Kantábrie, Navarra). Délka řeky je 928 km. Plocha povodí měří 86 800 km².

Průběh toku

Pramení na jižních svazích Kantabrijského pohoří a na horním toku protíná v hluboké dolině severovýchodní část Starokastilské vrchoviny. Na středním toku protéká Aragonskou rovinou, kde se koryto místy dělí na jednotlivá ramena. Na části dolního toku řadou úzkých členitých soutěsek protéká skrze výběžky Katalánského pohoří, pod nimiž vtéká do přímořské roviny. Do Středozemního moře se vlévá deltou o rozloze přibližně 250 km², jíž řeka protéká v napřímeném regulovaném korytě, jehož břehy jsou lemovány hrázemi.

Přítoky

Vodní režim

Nejvyšších vodních stavů dosahuje v zimě a na jaře, kdy voda může stoupat o 4 až 6 m. V létě a na podzim je stav vody nízký, i v tomto období může však docházet k náhlým povodním způsobeným dešti. Průměrný průtok vody na dolním toku u města Tortosa činí přibližně 618 m³/s, maximální až 8000 m³/s.

Využití

V Aragonské rovině se od řeky oddělují zavlažovací kanály (Aragonský, Tauste). V údolí řeky je zavlažováno území o rozloze přibližně 1000 km². Vodní doprava je možná do Zaragozy. Na řece byly vybudovány vodní elektrárny (Mequinenza, Flix). Leží na ní města Miranda de Ebro, Logroño, Zaragoza, Tortosa.

Poznámky


Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Ebro na Wikimedia Commons

Šablona:Pahýl - Španělsko