E číslo (kód)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

E číslo (písmeno E a a troj- až čtyřmístný číselný kód), je označení přídatné látky v potravinářství, kódování se užívá v zemích EU

Slangový výraz éčko krom potravinářských látek označuje i látku extáze (droga), či platidlo evropské unie

Více informací v potravinářská přídatná látka

Název, použití ve světě[editovat | editovat zdroj]

(angl. E number; staršie: číslo ES/ES číslo - angl. EC number, ešte staršie: číslo EHS/EHS číslo - nem. EWG-Nummer, angl. EEC number [1]) je alfanumerický kód, ktorý je pridelený prídavným látkam v potravinách, ktorých použitie je oficiálne povolené Európskou úniou. V súčasnosti (2010) má takéto číslo 305 látok. Číslo E pozostáva z písmena E a troj- alebo štvormiestneho číselného kódu. Použitie v iných krajinách Systém prebral aj Codex Alimentarius a pod označením INS-number ho rozšíril na všetky (t. j. nie len v EÚ povolené) prídavné látky v potravinách. Okrem toho sa - bez počiatočného E - používa aj napr. v Austrálii a na Novom Zélande. Vyskytuje sa aj v Kanade a zriedkavo v USA.

Původ a možná rizika[editovat | editovat zdroj]

Skupina látek je velmi různorodá, shrnuje látky s různým původem. Společným jmenovatelem je zdravotní nezávadnost v době vzniku seznamu. Látky mají rovněž odlišná rizika, je dobré uvědomit si, že některé látky ze seznamu jsou podávány ve vyšších dávkách jako léky (vitamín C, riboflavin, citrát hořečnatý.

Původ:

  • Přírodní látka, získaná přírodní cestou
  • Látka vyskytující se v přírodě, získaná synteticky
  • Syntetická přísada, původně nepoužívaná jako potravina

Míra nebezpečnosti látek je přehodnocována, prokazatelně rizikové látky jsou vyřazovány, nebo je omezováno používané množství. Nařízení (ES) č. 1333/2008 o potravinářských přídatných látkách rovněž stanovuje základní podmínky, pro použití přídatné látky:

- nepředstavuje žádné zdravotní riziko pro spotřebitele,
- existuje odůvodněná technologická potřeba použití
spotřebitel není klamán např. s ohledem na čerstvost, jakost použitých složek, přirozenosti produktu
přídatná látka musí poskytovat výhody a přínos pro spotřebitele (např. zachování výživové jakosti potraviny, zlepšení schopnosti potraviny zachovat si jakost nebo stabilitu, zlepšení organoleptických vlastností).

Přes tyto omezení jsou nyní u některých látek uváděna rizika:

  • Přísada nevhodná pro alergiky
  • Přísada, která je v podezření jako příčina alergií, hyperaktivity
  • Přísada, která může mít karcinogenní účinky

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]