EPOC

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Osaris PDA s operačním systémem EPOC

EPOC je rodina operačních systémů původně vyvíjená firmou Psion pro přenosná zařízení, primárně PDA.

EPOC16[editovat | editovat zdroj]

EPOC16, původně pouze EPOC, je operační systém vyvinutý firmou Psion na konci 80. a počátku 90. let 20. století pro Psiony „SIBO“ (SIxteen Bit Organisers). Všechny zařízení se systémem EPOC16 měly procesor z rodiny 8086 a 16bitovou architekturu. EPOC16 je jednouživatelský preemptivní multitaskingový operační systém napsaný z části v assembleru a zčásti v jazyce C. Je navržen pro dodání v paměti ROM. Zařízení SIBO zahrnují: MC200, MC400, Series 3, Series 3a, Series 3c, Series 3mx, Siena, Workabout a Workabout MX. Workabout MX se stále prodává.[1]

EPOC32, Symbian OS[editovat | editovat zdroj]

První verze EPOC32, Release 1 se objevila na zařízení Psion Series 5 ROM v1.0 a to v roce 1997. Následovala Series 5mx, Revo / Revo plus, Series 7 / netBook a netPad.

Operační systém EPOC32, v té době označován pouze jako EPOC, byl později přejmenován na Symbian OS. Navzdory podobnosti názvů byly EPOC32 a EPOC16 naprosto rozdílné operační systémy. EPOC32 je napsán v jazyce C++.

EPOC32 je jednouživatelský preemptivní multitaskingový operační systém s ochranou paměti („memory protection“). Řada PDA od fy. Psion přichází s grafickým uživatelským rozhraním nazvaným EIKON.

EPOC32 byl původně vyvinut pro rodinu procesorů ARM, zahrnující ARM7, ARM9, StrongARM a Intelovský XScale, ale mohl být zkompilován pro zařízení používající několik jiných typů procesorů.

Od verze Release 6 je EPOC znám pouze jako Symbian OS.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Workabout mx na stránkách PSION Teklogix

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]