EL/M-2075

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
EL/M-2075 Phalcon
UrčeníAWACS
Zařazenokvěten 1994
Některá data mohou pocházet z datové položky.

EL/M-2075 Phalcon je izraelský letoun včasné výstrahy a řízení (AWACS) a aktivní radar vyvinutý společnostmi Israel Aerospace Industries a Elta Systems. Vzniklo na bázi Boeingu 707 .

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

EL/M-2075 dokáže v reálném čase poskytovat vzdušným silám zpravodajské informace. Letadlo v době míru uskutečňuje hlídkování v příhraničních oblastech a v době války zabezpečuje řízení vzdušných sil, které je nezbytné k dosažení vzdušné převahy. Letadlo je vybaveno systémem Phalcon, který se skládá z radaru typu AESA, identifikátoru vlastní-cizí, jakož i systémů elektronického a komunikačního zpravodajství.

EL/M-2075 nevyužívá systém mechanicky rotující antény, jako některá jiná letadla AWACS, ale radar s aktivním elektronickým skenováním (AESA). Tento radiolokátor se skládá ze 768 modulů a poskytuje pokrytí v rozsahu 360 stupňů. Radar dokáže detekovat i nízko letící objekty na vzdálenost stovek kilometrů během dne a noci a za jakýchkoliv povětrnostních podmínek. Oproti mechanicky rotující anténě umožňuje i sledování rychle manévrujúcich cílů.

Letadlo je vybaveno také systémem ELINT (elektronické zpravodajství), který přijímá, analyzuje a vyhledává radarové signály. Systém COMINT (komunikační zpravodajství) dokáže přijímat signály v UHF, VHF a HF pásmu, což mu umožňuje zachycovat leteckou, lodní nebo pozemní komunikaci.[1]

Uživatelé[editovat | editovat zdroj]

ChileChile Chile

Chilské letectvo - provozuje jedno letadlo pod označením Condor.[2]

IzraelIzrael Izrael

Izraelské vojenské letectvo - vyřazen (nahrazen stroji EL/W-2085).

Specifikace[editovat | editovat zdroj]

Technické údaje[editovat | editovat zdroj]

Výkony[editovat | editovat zdroj]

  • Maximální rychlost: 973/h
  • Dolet: 6 920 km

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku EL/M-2075 na slovenské Wikipedii.