Přeskočit na obsah

E. Nesbit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
E. (Edith) Nesbit
Rodné jménoEdith Nesbit
Narození15. srpna 1858
Londýn nebo Kennington
Úmrtí4. května 1924 (ve věku 65 let)
New Romney
Místo pohřbeníSt Mary in the Marsh
PseudonymE. Nesbit
Povoláníspisovatelka, autorka dětské literatury a básnířka
TémataFear
Významná dílaThe Railway Children
Manžel(ka)Hubert Bland (1880–1914)
Thomas Tucker (1917–1924)
DětiRosamund Edith Nesbit Bland
RodičeJohn Collis Nesbit
PříbuzníMary Nesbit a Caris Brooke[1] (sourozenci)
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

E. Nesbit (Edith Nesbitová; 1858–1924) byla britská spisovatelka, známá především jako autorka literatury pro děti a mládež a také socialistická aktivistka.

Nesbitová byla dcerou ředitele školy, který zemřel krátce před jejími čtvrtými narozeninami. Dětství prožila ve Francii a Německu; kvůli křehkému zdraví její sestry rodina vyhledávala místa s dobrým vzduchem. Jako mladá byla žákyní Williama Morrise a provdala se v roce 1880, ve věku devatenácti let a v sedmém měsíci těhotenství, za Huberta Blanda, zaměstnance banky. Jejich vztah byl neklidný a netradiční, Bland měl ještě milenku Alici Hoatsonovou, s níž měl dvě děti, Rosamundu a Johna, které Edith Nesbitová vychovávala jako své vlastní. Sama měla tři děti, Paula (1880–1940), jemuž jsou věnovány The Railway Children, Iris (1881–1965) a Fabiana (1885–1900), kterému jsou věnovány Five Children and It, The Story of the Treasure Seekers a jejich pokračování.

Nesbitová a Bland založili v roce 1884 Fabiánskou společnost a podíleli se na redigování jejího časopisu Today. V roce 1908 Nesbitové vyšly politické básně Ballads and Lyrics of Socialism. V roce 1917, tři roky po Blandově smrti, se Nesbitová vdala za Thomase Tuckera, námořního inženýra. Byla silná kuřačka a dostala rakovinu plic, na kterou zemřela v roce 1924.

Autorka čtyřiceti dětských knih E. Nesbit je považována za první moderní autorku knih pro mládež. Její díla nejsou zamýšlena jako prvotně didaktická a používají imaginární světy pro popis reálného světa a konfrontaci s ním. Měla významný vliv na autory jako byli C. S. Lewis (Narnie), Diana Wynne Jonesová nebo J. K. Rowlingová.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Edith Nesbit na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]