Dyslocosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDislocosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura, asi před 150 miliony let
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Nadčeleď Diplodocoidea
Čeleď Dicraeosauridae
Rod Dyslocosaurus
Binomické jméno
Dyslocosaurus polyonychius
McIntosh, Coombs, and Russell, 1992
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dyslocosaurus ("těžko zařaditelný ještěr") byl rod sauropodního dinosaura z čeledi Dicraeosauridae, který žil v období svrchní jury (asi před 150 miliony let) na území dnešního Wyomingu v USA. Jeho příslušnost k souvrství Lance (které má pozdně křídové stáří) je však pochybné.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Holotyp nese označení AC 663 a je uložen ve sbírkách instituce Beneski Museum of Natural History (Amherst College) ve státě Massachusetts. V roce 1992 popsali paleontologové John Stanton McIntosh, William Coombs a Dale Russell tento materiál jako druh Dyslocosaurus polyonychius (doslova "špatně zařaditelný ještěr s mnoha drápy").[1] Reflektovali tak špatnou úroveň zachování a fragmentárnost nálezu, stejně jako vysoký počet dochovaných fosilních drápů. Později se někteří paleontologové začali domnívat, že se ve skutečnosti jedná o chiméru, tedy taxon složený z více různých jedinců. V roce 2015 nicméně rozsáhlý výzkum potvrdil, že se pravděpodobně jedná o zástupce čeledi Rebbachisauridae a jde tak teprve o druhého zástupce této skupiny, známého ze Severní Ameriky (po rodu Suuwassea).[2]

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Podle amerického badatele Gregoryho S. Paula mohl tento sauropod měřit přibližně 18 metrů a na délku a vážil pouze kolem 5 tun. Jednalo se tedy o velmi štíhlého a lehce stavěného sauropoda.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. McIntosh, J., Coombs, W. and Russell, D. (1992). "A new diplodocid sauropod (Dinosauria) from Wyoming, U.S.A.". Journal of Vertebrate Paleontology, Volume 12, Number 2: 158-167.
  2. Tschopp, E.; Mateus, O. V.; Benson, R. B. J. (2015). "A specimen-level phylogenetic analysis and taxonomic revision of Diplodocidae (Dinosauria, Sauropoda)". PeerJ 3: e857. doi:10.7717/peerj.857.
  3. Paul, G. S. (2016). The Princeton Field Guide to Dinosaurs, (2nd Edition). Princeton University Press, str. 212 (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Chure, D. J.; et al. (2006). The fauna and flora of the Morrison Formation: 2006. In J. R. Foster, S. G. Lucas (eds.), Paleontology and Geology of the Upper Jurassic Morrison Formation. New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin, 36: 233-249.
  • Tschopp, E. and Mateus, O. (2013). The skull and neck of a new flagellicaudatan sauropod from the Morrison Formation and its implication for the evolution and ontogeny of diplodocid dinosaurs. Journal of Systematic Palaeontology 11(7): 853-888.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]