Dynín (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dynín
Chybí zde svobodný obrázek
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
ObecDynín
Souřadnice
Dynín
Dynín
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice735225
Trať220
Nadmořská výška425 m n. m.
V provozu od8. června 1874
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 11
Dopravní koleje4
Nástupiště0
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaNe
Služby ve staniciNe
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dynín je železniční stanice severozápadně od obce Dynín v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji nedaleko Dubenského rybníka. Leží na dvoukolejné elektrizované trati 220 (25 kV, 50 Hz AC).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Železniční stanici dle typizovaného stavebního vzoru vybudovala soukromá společnost Dráha císaře Františka Josefa (KFJB) na odbočné trati otevřené 8. června 1874 z Veselí nad Lužnicí do Českých Budějovic. Dráha propojovala dvě trasy KFJB: spojení Vídně a Prahy z Veselí nad Lužnicí do Českých Budějovic přes České Velenice (zprovozněno roku 1871) a dráhu spojující Vídeň přes České Budějovice s Plzní z roku 1868, roku 1872 prodloužené až do Chebu na hranici Německa.

Po zestátnění KFJB v roce 1884 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy. Ve 2. polovině 20. století byla přistavěna nová staniční budova lépe vyhovující požadavkům osobní dopravy, která byla v rámci modernizace zbourána a nahrazena novou třetí výpravní budovou.

Koncem 70. let 20. století byla do stanice dovedena elektrická napájecí soustava.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Ve stanici se před modernizací nacházela tři nekrytá jednostranná úrovňová nástupiště, k příchodům k vlakům sloužily přechody přes koleje. Stanicí prochází Čtvrtý železniční koridor, vede tudy dvoukolejná trať. Roku 2018 začala rekonstrukce a úprava dle parametrů koridorové stanice: byla přidána druhá traťová kolej ve veselském směru, byla zvýšena průjezdová rychlost stanicí na 160 km/h, nástupiště ve stanici byla zlikvidována a nahrazena zastávkou Dynín zastávka, která se nachází na ševětínském zhlaví stanice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]