Dyšna Kylchap

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zjednodušené schéma dyšny Kylchap

KylChap je speciální dyšna, vyvinutá na sklonku parní éry francouzským konstruktérem André Chapelonem. Protože se inspiroval vynálezem nástavce nad výfukovým potrubím, který vynalezl a v roce 1919 nechal patentovat finský konstruktér Kyösti Kylälä, byla dyšna pojmenována zkratkou z jmen obou vynálezců (Kyösti Kylälä a André Chapelon).

Základní myšlenkou této dyšny je několikanásobné mísení páry se spalinami a rozdělení proudů páry pomocí speciálního nástavce.

Pára z výfukové trysky proudí prostorem dýmnice nejprve do nástavce, který její proud rozdělí na čtyři části. Z tohoto nástavce proud putuje opět prostorem dýmnice k dalšímu nástavci a z něj (opět dýmnicí) do komína.

Díky tvarování celého systému se proti klasické dyšně několikanásobně lépe využije energie páry k vytvoření podtlaku a čerpání spalin do komína. To umožňuje použít výfukovou páru o nižším tlaku, snížit protitlak na písty při výfuku a tak zvýšit účinnost celého stroje.

Dyšna kylchap byla používána ve Francii, u některých britských lokomotiv, například na stroji Flying Scotsman i rekordní lokomotivě 4468 Mallard a v široké míře u poválečných lokomotiv v Československu (například řady 387.0, 475.1, 477.0, 486.0, 498.0, 498.1 a 556.0). U těchto strojů byla dyšna dvojitá (dvě identické soustavy za sebou, komín byl pak dvojitý)

Související články[editovat | editovat zdroj]