Dvojdům bratří Čapků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dvojdům bratří Čapků
Capkuv dum.jpg
Základní informace
Slohnárodní sloh
ArchitektLadislav Machoň
Výstavba19231924
StavebníkKarel a Josef Čapkovi
Poloha
AdresaBratří Čapků 1853/28 a 1854/30, Praha 10 - Vinohrady, ČeskoČesko Česko
UliceBratří Čapků
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky40763/1-1669 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dvojdům bratří Čapků je památkově chráněná budova,[1] která stojí na Vinohradech v Praze 10. Karel a Josef Čapkovi zde bydleli od poloviny 20. let 20. století.

Budova stojí v městské památkové zóně Vinohrady, Žižkov, Vršovice.

Historie vily[editovat | editovat zdroj]

Na počátku 20. let vyrostlo v blízkosti Prahy několik kolonií úřednických rodinných domů, osad, které byly postaveny na základě teorie zahradních měst. Na východní hranu vinohradské kolonie Spolku žurnalistů se okolo roku 1924 přestěhovali bratři Čapkovi z bytu na Kampě. Dvojvilu v tehdejší ulici Úzké postavil v letech 19231924 architekt Ladislav Machoň v tzv. národním slohu.[2][3] Dům skrýval dvě vily s totožnými, zrcadlově otočenými dispozicemi, o zahradu se starali oba bratři společně. Spisovatel Karel Čapek obýval se svým otcem pravou část domu (čp. 1853/28), levá (čp. 1854/30) připadla bratru Josefovi s rodinou, který si v podkroví zřídil malířský ateliér. Budova je obklopena zástavbou navrženou architektem Josefem Kalousem.

Architektura tohoto vcelku rozsáhlého dvojdomu vycházela z kotěrovského pojetí, které se vyznačovalo jednoduchým, pevným objemem, zakončeným valbovou střechou s úzkými vikýři. Významnou součástí domu byla rozsáhlá zahrada, na jejíž podobě se podílel žák Pavla Janáka – architekt Karel Dudych.

U Karla Čapka se scházeli legendární pátečníci.[4][5]

V září 2013 schválilo zastupitelstvo Prahy 10 odkup poloviny dvojvily, která patřila Karlu Čapkovi, za 44 milionů korun od současného majitele, prasynovce Olgy Scheinpflugové, Čapkovy manželky.[6][7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]