Duty-free shop

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Duty-free obchod na mezinárodním letišti Málaga ve Španělsku.

Duty-free shop, tax-free shop, nebo jednoduše jen duty-free (doslova bezcelní obchod) je anglický výraz pro maloobchodní prodejnu, která neúčtuje místní nebo státní daně na prodávané zboží, s tím, že zboží bude prodáno cestujícím, kteří je vyvezou ze země. Tento druh obchodů se nachází ve bezcelních zónách, jako jsou hraniční přechody, mezinárodní letiště, paluby mezinárodních výletních lodí, vojenské školy[zdroj?] nebo určité geograficko-administrativní oblasti (např. obec Livigno v Itálii).

Fungování obchodů[editovat | editovat zdroj]

Duty-free obchod v terminálu 3 na Pekingském mezinárodním letišti

Základním principem těchto obchodů je idea, že lidé kteří nakupují zboží v nějaké zemi a je jisté, že následně vycestují, by neměli platit clo ani místní daň pro danou zemi. Typickým sortimentem je alkohol, cigarety, parfémy, luxusní zboží a elektronika; jde o zboží, které se nekazí a nemá nějaké speciální požadavky na skladování, takže jej lze ponechat v celních skladech. Prodejci mohou při nákupu vyžadovat předložení cestovního dokladu, aby se ujistili, že kupující skutečně opouští danou zemi. Některé země však uvalují clo na zboží dovezené do země, ačkoli bylo zakoupeno v bezcelní zóně v jiné zemi, nebo když hodnota nebo množství takového zboží překročí povolený limit. Pouhá absence cla nebo jiných daní na prodávané zboží také nezaručuje, že jde vždy o výhodnou koupi.[1][2]

V ČR zákon umožňuje za ceny bez spotřebních daní a DPH prodávat zboží fyzickým osobám pouze při jejich bezprostředním výstupu z daňového území. Jelikož Evropská unie tvoří celní unii, po vstupu do unie zanikly duty-free obchody na pozemních hraničních přechodech a takovýto prodej je tedy možný jen v tranzitním prostoru mezinárodního letiště nebo palubě letadla během letu; pouze po ověření, že cílová stanice je ve třetí zemi a pouze pokud je prodávající držitelem povolení k prodeji bez daně, vydaného správcem daně (finanční nebo celní úřad místně příslušný danému letišti).[3][4]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První bezcelní zóna byla otevřena na letišti Shannon v Irsku v roce 1947. Právě zde měli totiž pasažéři, kteří cestovali do Ameriky nebo z Ameriky mezipřistání, čehož bylo záhy využito a tento koncept se rozšířil celosvětově.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Duty-free shop na italské Wikipedii a Duty-free shop na anglické Wikipedii.

  1. Duty Free shop Praha [online]. PlanetaCestování.cz [cit. 2022-04-01]. Dostupné online. 
  2. KADLECOVÁ, Michaela. Nakupujete v duty free shopech? Prozradíme vám, kdy jsou takové nákupy výhodné. TripMania.cz [online]. Digital Plus s.r.o., 2018-11-06 [cit. 2022-04-01]. Dostupné online. 
  3. Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. In: Sbírka zákonů. 2004. Dostupné online. Dostupné online. § 87, odst. 1. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.
  4. Zákon č. 233/2003 Sb., o spotřebních daních. In: Sbírka zákonů. 2003. Dostupné online. Dostupné online. § 36, odst. 1. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.
  5. Shannon Airport [online]. [cit. 2022-04-01]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]