Duropack Bupak Obaly

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Duropack Bupak Obaly
Základní údaje
Právní forma společnost s ručením omezeným
Datum založení 1. července 2001
Adresa sídla Papírenská 587/41, České Budějovice, 370 01, Česko
Charakteristika firmy
Oblast činnosti papírna
Identifikátory
IČO 26036941
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Duropack Bupak Obaly s.r.o.[1] je česko-rakouská společnost, která náleží mezi pět největších výrobců vlnité lepenky a z ní vyrobených obalů v Česku.[2] Její tržby dlouhodobě překračují 1 miliardu Kč.[3] Firma pravidelně přihlašuje své výrobky do různých soutěží, jako například do soutěže Obal roku, kde získala ocenění v letech 1995, 2000, 2004, 2005, 2007 a 2008.[4], či Zlatý Embax a podobně.[5][6][7]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátek firmy se datuje na den 24. března 1880, kdy plzeňští podnikatelé Jindřich Fürth a Leopold Gellert koupili Knížecí mlýn v Rožnově u Českých Budějovic a přestavěli jej na papírnu.

Zpočátku papírna vyráběla slámový papír (ze slámové buničiny rovněž vyráběné ve firmě), bílé a barevné hedvábné papíry a sinhalský papír.

Rok 1906 znamená počátek výroby vlnité lepenky ve firmě. V průběhu let se firma zařadila mezi několik největších a uznávaných výrobců v republice a je jí udělováno mnoho ocenění za konstrukci, potisk a provedení obalů. Výroba papíru stále zůstala. Jen postupem času začal slámovou buničinu nahrazovat sběrový papír.

V roce 1950 byla ukončena výroba slámového papíru, výroba šedáku zůstala nadále. V 70. letech po rekonstrukci papírenského stroje PS6 byla zavedena výroba duplexu (papíru ze dvou vrstev, jedné ze sběrového papíru, druhé z buničiny) pro výrobu vlnité lepenky. Od poloviny 90. let se jako vstupní surovina začal používat pouze sběrový papír.

V roce 1985 postihl provoz na výrobu a zpracování vlnité lepenky požár a celý provoz byl od základů vystavěn nový, včetně výrobní haly a zpracovatelských strojů.

V roce 1992 do společnosti Bupak Obaly a. s. vstoupil zahraniční partner, rakouská společnost Duropack Holding AG. Bupak Obaly a. s. byl začleněn do skupiny závodů na výrobu vlnité lepenky působící ve střední Evropě. Krátce po této změně majitele byl od něj oddělen podnik Bupak Papírna s. r. o., který je ale nadále ve vlastnictví skupiny Duropack.

V Duropack Bupak Obaly a.s. je zaveden integrovaný systém řízení, který sdružuje tyto certifikované systémy:

  • jakosti podle ISO 9001
  • životního prostředí podle ISO 14001
  • bezpečnosti práce podle OHSAS 18001.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]