Dungeons & Dragons

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dungeons & Dragons
AutořiGary Gygax a Dave Arneson; 3. edice: Monte Cook, Jonathan Tweet a Skip Williams
VydavateléTactical Studies Rules
Wizards of the Coast
Datum vydání1974 (D&D Original)
1977-79 (AD&D 1. edice)
1989 (AD&D 2. edice)
2000 (D&D 3. edice)
2003 (D&D 3.5 edice)
2008 (D&D 4. edice)
2014 (D&D 5. edice)
Druh hryFantasy
Systémd20 system
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dungeons & Dragons (zkráceně jako D&D[1] nebo DnD) je fantasy hra na hrdiny (RPG), vydaná společností Wizards of the Coast.[2] Původní Dungeons & Dragons, vytvořené Garym Gygaxem a Davem Arnesonem, bylo poprvé vydáno v roce 1974 Gygaxovou firmou Tactical Studies Rules (TSR). Systém byl původně odvozen ze stolních her, přičemž variace hry Chainmail posloužila jako jeho základ.[3] Publikace D&D je obecně považována za počátek moderních her na hrdiny a v širším smyslu počátek celého RPG[4] a MMORPG průmyslu.

Hráči D&D si vytvářejí fiktivní postavy, které se vydávají na imaginární dobrodružství ve fantasy světě. Postavy tvoří družinu, která jedná s obyvateli světa (a postavy jednají navzájem). Společně pak bojují s rozličnými druhy fiktivních nestvůr, řeší záhady a problémy, získávají poklady a vědomosti.[4] V průběhu hry získávají postavy zkušenostní body, čímž se v průběhu několika sezení stávají stále mocnějšími. D&D se od tradičních figurkových válečných her odlišuje v tom ohledu, že přiděluje každému hráči ve hře konkrétní postavu, a nikoliv celé legie nebo armády. D&D také přináší koncept Pána jeskyně (v orig. Dungeon Master, zkracováno DM nebo PJ), což je vypravěč a rozhodčí, zodpovědný za tvorbu fiktivního prostředí hry, usměrňování hráčských postav a ztvárnění podpůrných elementů – cizích (nehráčských) postav apod.[1]

Hra se obvykle vyvíjí v průběhu řady setkání hráčů a PJ, v kterémžto případě se nazývá tažením, sezením nebo kampaní. Obvykle hraje hráč jen jednu postavu, byť některé hry umožňují jich ztvárnit najednou i více. Hráči a PJ sledují vývoj činnosti postavy, její charakteristiky a majetky s použitím papíru a tužky, případně jejich elektronického ekvivalentu. Vydaná pravidla hry vysvětlují, jak vytvořit a vybavit postavu, jak fungují její síly a schopnosti, jak probíhají různá jednání a boj a stejně tak i magické předměty a kouzla, pro tento žánr typická. Leč pravidla také vyzývají PJ, aby je upravil tak, aby vyhovovaly jak prostředí, tak i skupině hráčů, s nimiž hraje.

Hra byla inspirací pro řadu dalších her podobného typu, v České republice například inspirovala tvůrce hry Dračí doupě (DrD) či Dračí doupě Plus (DrD+). Existují i fanouškovské překlady různých edic této hry, i té nejnovější, páté edice.

Nakladatelství Mytago vydalo na konci roku 2021 hru Jeskyně a draci, vytvořenou na základě OGL licence páté edice Dungeons & Dragons.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dungeons & Dragons na anglické Wikipedii.

  1. a b Mead, Malcomson; Dungeons & Dragons FAQ
  2. Start Your D&D Adventure!. Start Your D&D Adventure! [online]. [cit. 2020-01-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Birnbaum 2004
  4. a b Williams, Hendricks & Winkler 2006 Introduction

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]