Dukla 61

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dukla 61
Země původuČesko
Jazykčeština
Délka154 minut
Žánrdrama
NámětJakub Režný
ScénářJakub Režný
Matěj Podzimek
RežieDavid Ondříček
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMarek Taclík
Martha Issová
Oskar Hes
Antonie Formanová
Peter Nádasdi
Robert Mikluš
ProdukceMichal Reitler
HudbaBeata Hlavenková
KameraMarek Dvořák
StřihJakub Hejna
ZvukViktor Prášil
Pavel Rejholec
Výroba a distribuce
Premiéra21. dubna 2018 Finále Plzeň
27. května a 3. června 2018 ČT1
Dukla 61 na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dukla 61 je český dvoudílný televizní film režiséra Davida Ondříčka z roku 2018 o neštěstí na dole Dukla v Havířově v červenci 1961.[1] Film měl předpremiéru na festivalu Finále Plzeň.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Film se zaměřuje na rodinu Šlachtových. Milan je horníkem v místním dole Dukla. Jeho žena Marie se stará o domácnost rodiny. Jejich nejstarší syn Petr studuje v Praze. Milanův nejlepší kamarád Pavel zemře při důlním neštěstí, zatímco Milan jen stěží přežije. Tato událost v něm vzbudí záchvaty úzkosti, kdykoli se ocitne v dole.

Petr se vrací domů a přivádí s sebou těhotnou přítelkyni, rozhodne se o ni a jejich dítě postarat. Chce pracovat na dole Dukla. To rozzlobí jeho rodiče, kteří chtějí, aby se vrátil ke studiu. Druhý den jde s Milanem do práce. První den je pro Petra těžký, protože není zvyklý na drsné podmínky v dole. Milan je povýšen a dostane za úkol dohlížet na novou sloj.

Po návratu domů není Petr schopen sníst oběd, příliš se mu třesou ruce. Marie a Jana se bojí, že práci v dole nepřežije. Marie se snaží Janu přesvědčit, aby šla na potrat. To vede k napětí mezi Petrem a jeho rodiči.

Petrovi se nakonec práce v dole začne líbit a spřátelí se s dalšími horníky - Edou Slonkou, Attilou Kováčem, Josefem Polokem, Kafurou, Cyrilem a Vladimírem Pawlasem. Mezitím Milan zjistí, že jeho nadřízení Kotas a Toman porušili v novém sloji bezpečnostní předpisy a nechali namontovat dřevěné dveře místo betonových. Vypukne tam menší požár a dva horníci málem zemřou. Milanovi a Ševčíkovi se je podaří zachránit, ale Milan dostane záchvat úzkosti. Pohádá se s Kotasem, který pak Milana přeloží na horší místo. Milanův nový plat nestačí na zajištění rodiny, ale Petr se rozhodne finančně pomoci.

Petr jde s ostatními horníky do hospody. Opije se a snaží se vnutit Janě. Ta se brání a Petr jde na ranní směnu. Milan Janě slíbí, že si s Petrem promluví. To vede k hádce mezi Janou a Marií. Milan zjistí, že Marie v minulosti podstoupila potrat. Pohádají se a Milan naštvaně odchází z bytu.

Setkává se s Kotasem a omlouvá se mu, aby získal lepší místo a mohl zabezpečit rodinu. Pak mluví s Petrem a vynadá mu za to, co udělal Janě. Petr říká, že už se to nebude opakovat, ale odmítá se vrátit ke studiu, protože se mu práce v dole líbí. Petr se pak rozhodne zastoupit nemocného kolegu na odpolední směně.

Jana mezitím opustí byt a jde si s Petrem promluvit do dolu Dukla. Chce odejít od rodičů. Vrátný ji však do areálu dolu nepustí. Čeká před branou.

Mezitím v dole vypukne požár a kouř se rychle šíří dřevěnými dveřmi u nového sloje. Dispečer se nejprve domnívá, že jde o planý poplach, takže chvíli trvá, než jsou přivoláni záchranáři. Milan si rychle uvědomí, že horníci si nejsou vědomi nebezpečí, a tak se i přes záchvat úzkosti propašuje do dolu.

Zatímco prochází tunely, prodělá další záchvat úzkosti, ale nakonec najde horníky včetně Petra. Varuje je a rozhodne se je dovést do bezpečí, ale cesta je zaplněna kouřem. Skupina musí proběhnout skrz zakouřenou oblast, ale Milan si cestou zlomí nohu. Donutí Petra běžet bez něj, ale Petr se udusí dřív, než se dostane na konec tunelu. Umírá několik okamžiků předtím, než ho mohou zachránit záchranáři.

Mezitím se před branou dolu shromáždí rodiny horníků. Marie se tam setkává s Janou. Záchranáři jsou nuceni uzavřít úseky zasažené požárem, aby zabránili výbuchu. Kotas a Toman jsou nuceni sepsat seznam horníků, kteří při neštěstí zahynuli.

Zahynulo 108 horníků, včetně Milana a Petra. Při nehodě umírají také Kafura, Polok, Cyril a Pawlas, zatímco Kovács a Slonka přežijí. Marie a Jana pak žijí společně v bytě a starají se o ostatní děti. Mezitím je důl opět uveden do provozu. Horníkovi Slonkovi je nabídnuto Milanovo předchozí místo.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Film se natáčel v roce 2017 v dole Žofie v Orlové[2] či na Rakovnicku.[1]

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Martha Issová Marie Šlachtová
Marek Taclík Milan Šlachta
Oskar Hes Petr Šlachta
Antonie Formanová Jana Weissová
Peter Nádasdi Attila Kovacs
Robert Mikluš Eda Slonka
Petr Buchta Cyril
Jiří Sedláček Pawlas
Štěpán Kozub Polok
Jiří Langmajer Kotas
Martin Myšička Ing. Václav Toman
Václav Neužil Ing. Mirek Ševčík
Tomáš Bambušek Kafura
Lucie Žáčková Květa Kovacs
Izabela Firlová Anežka
Pavel Batěk Hadrava

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b SPÁČILOVÁ, Mirka; FIKOTOVÁ, Jana. VIDEO: Hvězdy pod zemí. Ondříček točí film o důlní tragédii Dukla 61. iDNES.cz [online]. 2017-07-31 [cit. 2018-05-25]. Dostupné online. 
  2. ČTK. V Orlové se natáčí film Dukla 61 o důlním neštěstí. České noviny [online]. 2017-08-03 [cit. 2018-05-25]. Dostupné online. 
  3. SPÁČILOVÁ, Mirka. Konečně událost roku! V kině by Dukla 61 byla zjevením [online]. idnes.cz, 2018-05-25 [cit. 2020-05-25]. Dostupné online. 
  4. BLÁHOVÁ, Jindřiška. Dukla 61: Ani svalnatí havíři a silné ženy ještě televizní revoluci nedělají [online]. Respekt.cz, 2018-06-07 [cit. 2020-05-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]