Dubový rybník (Višňová)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o rybníku v okrese Liberec. O rybníce u Jihlavy pojednává článek Dubový rybník (Jihlava).
Dubový rybník
Chybí zde svobodný obrázek
Poloha
Světadíl Evropa
Státy ČeskoČesko Česko
Kraj Liberecký kraj
Dubový rybník
Dubový rybník
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 9,6 ha
Typ rybník
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dubový rybník je vodní plocha na severu České republiky, v Libereckém kraji. Díky své rozloze (9,6 hektaru) je označována za největší vodní plochu Frýdlantského výběžku.[1] Uvádí se i rozloha 11 ha.[2] Nachází se jižně od obcí Boleslav a Černousy, východně od Filipovky a severně od Předlánců.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Meandry Smědé.

Celá plocha rybníka je součástí přírodní rezervace Meandry Smědé. Z ekologického hlediska je rybník biotopem chráněných druhů rostlin – například rdestu alpského (Potamogeton alpinus Balbis) či skřípince jezerního (Schoenoplectus lacustris). Vyskytují se v těchto místech také vzácní živočichové, mezi něž patří rosnička zelená (Hyla arborea) nebo jeřáb popelavý (Grus grus).[1]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Rybník slouží k chovu ryb.

Revitalizace[editovat | editovat zdroj]

Během roku 2012 proběhla rekonstrukce rybníka, při které došlo k vyvezení bahna z rybníka na zemědělské pozemky v okolí a ve výtopě rybníka se zbudovala odvodňovací stoka. Ta zajistí efektivnější lovení ryb. Kolem rybníka se navíc obnovilo přírodní obtokové koryto, na kterém je i tůň pro obojživelníky. Toto koryto zabraňuje vplutí nežádoucích ryb z rybníků položených výše na toku.[1]

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Severně od rybníka se nachází rozcestník turistických tras pojmenovaný „Dubový rybník“. Odtud pokračuje zeleně značená turistická trasa severním směrem k rozcestí „Černousy – železniční stanice“ poblíž černouské zastávky a na jih k rozcestí „Višňová – železniční stanice“ v blízkosti stanice ve Višňové.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c ŠRÉDL, Václav. Revitalizace rybníků v přírodní rezervaci Meandry Smědé. Krkonoše – Jizerské hory [online]. 2012-04-17 [cit. 2013-07-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-10-19. ISSN 1214-9381. 
  2. ŠTEFÁČEK, Stanislav. Encyklopedie vodních ploch Čech, Moravy a Slezska. 1. vyd. Praha: Libri, 2010. ISBN 978-80-7277-440-1. S. 58.