Dub velkokvětý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Dub velkokvětý

alternativní popis obrázku chybí
Dub velkokvětý (Quercus macranthera)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: bukotvaré (Fagales)
Čeleď: bukovité (Fagaceae)
Rod: dub (Quercus)
Binomické jméno
Quercus macranthera
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dub velkokvětý (Quercus macranthera) je opadavý strom dorůstající výšky až 30 metrů. Pochází z kavkazské oblasti a v Česku je občas pěstován jako okrasná dřevina.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Dub velkokvětý je opadavý strom dorůstající výšky 25 až 30 metrů. Koruna je rozložitá, široce kuželovitá a hluboce zavětvená. Letorosty jsou silné, žlutošedě plstnaté, až ve druhém roce pozvolna olysávající. Koncové zimní pupeny jsou šedavě plstnaté, asi 2 cm dlouhé. Listy jsou obvejčité, poněkud kožovité. Čepel listů je 6 až 20 cm dlouhá a 3 až 13 cm široká, na bázi zúžená, uťatá až téměř srdčitá, na vrcholku zakulacená až tupá. Na každé straně čepele je 7 až 12 laloků, největší laloky jsou uprostřed délky čepele. Listy jsou svrchu tmavě zelené a chlupaté pouze na žilkách, na rubu šedě nebo žlutošedě plstnaté. Řapíky jsou 1 až 2 cm dlouhé. Na podzim se listy zbarvují do hnědočervených odstínů. Palisty jsou až 15 mm dlouhé. Samčí květenství je 10 až 15 cm dlouhé, s až 1,5 mm velkými prašníky. Žaludy jsou přisedlé, po 1 až 5, vejcovitě elipsoidní, 16 až 25 mm dlouhé, až do poloviny kryté číškou s čárkovitými šupinami.[1][2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Dub velkokvětý je rozšířen na Kavkaze, v severním Íránu a Arménii. Roste v horských lesích, kde dosahuje i horní hranice lesa. Na půdu je nevybíravý, preferuje však sušší stanoviště.[1][3]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Dub velkokvětý je v Česku pěstován jako poměrně rychle rostoucí okrasná dřevina zejména v zámeckých arboretech. Je vysazen v Průhonickém parku, Dendrologické zahradě v Průhonicích, [4] v zámeckém parku Sychrov, Líšno, Konopiště, Orlík a Klášterec n. Ohří.[2] a v Botanické zahradě a arboretu MU v Brně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b KOBLÍŽEK, J.. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov : Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4.  
  2. a b Dendrologie online: Quercus macranthera [online]. . Dostupné online.  
  3. Oaks of the World: Quercus macranthera [online]. . Dostupné online.  
  4. Florius - katalog botanických zahrad [online]. . Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]