Dub velkokvětý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDub velkokvětý
alternativní popis obrázku chybí
Dub velkokvětý (Quercus macranthera)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád bukotvaré (Fagales)
Čeleď bukovité (Fagaceae)
Rod dub (Quercus)
Binomické jméno
Quercus macranthera
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dub velkokvětý (Quercus macranthera) je opadavý strom dorůstající výšky až 30 metrů. Pochází z kavkazské oblasti a v Česku je občas pěstován jako okrasná dřevina.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Dub velkokvětý je opadavý strom dorůstající výšky 25 až 30 metrů. Koruna je rozložitá, široce kuželovitá a hluboce zavětvená. Letorosty jsou silné, žlutošedě plstnaté, až ve druhém roce pozvolna olysávající. Koncové zimní pupeny jsou šedavě plstnaté, asi 2 cm dlouhé. Listy jsou obvejčité, poněkud kožovité. Čepel listů je 6 až 20 cm dlouhá a 3 až 13 cm široká, na bázi zúžená, uťatá až téměř srdčitá, na vrcholku zakulacená až tupá. Na každé straně čepele je 7 až 12 laloků, největší laloky jsou uprostřed délky čepele. Listy jsou svrchu tmavě zelené a chlupaté pouze na žilkách, na rubu šedě nebo žlutošedě plstnaté. Řapíky jsou 1 až 2 cm dlouhé. Na podzim se listy zbarvují do hnědočervených odstínů. Palisty jsou až 15 mm dlouhé. Samčí květenství je 10 až 15 cm dlouhé, s až 1,5 mm velkými prašníky. Žaludy jsou přisedlé, po 1 až 5, vejcovitě elipsoidní, 16 až 25 mm dlouhé, až do poloviny kryté číškou s čárkovitými šupinami.[1][2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Dub velkokvětý je rozšířen na Kavkaze, v severním Íránu a Arménii. Roste v horských lesích, kde dosahuje i horní hranice lesa. Na půdu je nevybíravý, preferuje však sušší stanoviště.[1][3]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Dub velkokvětý je v Česku pěstován jako poměrně rychle rostoucí okrasná dřevina zejména v zámeckých arboretech. Je vysazen v Průhonickém parku, Dendrologické zahradě v Průhonicích, [4] v zámeckém parku Sychrov, Líšno, Konopiště, Orlík, Zruč nad Sázavou a Klášterec n. Ohří[2] a v Botanické zahradě a arboretu MU v Brně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b KOBLÍŽEK, J. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov: Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4. 
  2. a b Dendrologie online: Quercus macranthera [online]. Dostupné online. 
  3. Oaks of the World: Quercus macranthera [online]. Dostupné online. 
  4. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]