Dub v Allouville

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxuPamátný strom
Dub v Allouville
ObecAllouville-Bellefosse
Souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dub v Allouville (francouzsky Chêne d'Allouville nebo také Chêne chapelle) je dub letní, který roste ve francouzské obci Allouville-Bellefosse v departementu Seine-Maritime. Nachází se na návsi nedaleko kostela zasvěcenému svatému Quentinovi. Strom je vysoký 15 metrů a maximální obvod kmene dosahuje šestnácti metrů. Jeho stáří se odhaduje na 800 až 1200 let a je pokládán za nejstarší dub ve Francii.[1]

V sedmnáctém století strom přežil zásah bleskem. V kmeni vznikla rozsáhlá dutina, v níž nechal místní farář vybudovat dvě kaple: Notre Dame de la Paix a Chambre de l’Ermite, spojené spirálovým schodištěm.[2] Na ochranu před povětrnostními vlivy byla později nad stromem postavena šindelová stříška.

Každoročně se zde koná Slavnost Nanebevzetí Panny Marie. V roce 2009 byl dub zapsán na seznam Inventaire du patrimoine culturel immatériel en France.

Jezuitský kněz Jean-Antoine du Cerceau napsal roku 1710 na strom ódu. O této památce také natočil v roce 1981 Serge Pénard filmovou komedii Le Chêne d'Allouville.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BABČANOVÁ, Barbora. V Normandii se skrývá kaple v koruně stromu. Je zasvěcena Panně Marii. TOPZINE.cz [online]. 2012-01-18 [cit. 2020-12-12]. Dostupné online. 
  2. Tajemný dub v Normandii ukrývá kaple už stovky let. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2020-12-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]