Dušan Vančura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dušan Vančura
Dušan Vančura během koncertu v Písku (2010)
Dušan Vančura během koncertu v Písku (2010)
Základní informace
Narození 9. prosinec 1937
Povolání zpěvák, kontrabasista, textař, hudební aranžér a překladatel, inženýr-elektrotechnik
Nástroje kontrabas,
Příbuzná témata Spirituál kvintet, Brontosauři
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dušan Vančura (* 9. prosince 1937, Užhorod) je český zpěvák, kontrabasista, textař, hudební aranžér a překladatel, původním občanským povoláním inženýr-elektrotechnik.

Narodil se v Užhorodě, dětství prožil v Dačicích, kde jeho otec soudce dostal po nuceném odchodu z Užhorodu (důsledek Mnichovské dohody) místo, a v Pelhřimově.[1] Ještě v Dačicích začal chodit na hodiny klavíru, a pokračoval i v Pelhřimově (prof. V. Nouza a prof. Emil Snížek). Jako gymnazista v Pelhřimově také složil své první písničky a oblíbil si symfonickou hudbu.[1]

Jako inženýr elektrotechnik 25 let pracoval ve výzkumu počítačů.[1]. V letech 1955–1982 byl členem Vysokoškolského uměleckého souboru (VUS). Ve studiu klavíru pokračoval soukromě u profesora pražské konzervatoře Oldřicha Kredby.[1] V mládí hrával závodně tenis.[1]

Od roku 1964 spolupracuje se skupinou Spirituál kvintet, jejím stálým členem se stal v roce 1969, a koncertuje s ní dosud.[1] Krátce také působil ve skupině Brontosauři.

Roku 1998 se natrvalo usadil v Mirochově, kde žije s manželkou Zuzanou a dvěma syny (Dušan – 2001 a Petr – 2002). V Chlumu u Třeboně vede dětský sbor Sejkorky, v němž je 40 dětí; pro tento sbor napsal do roku 2013 už 20 textů písní, včetně vlastních překladů.[1] Se svou ženou Zuzanou, Magdalenou Jungwirthovou a Štěpánem Štruplem obnovil svůj vokální soubor Antikvartet, který zpívá mimo jiné i některé staré písničky Spirituál kvintetu.

Dva Vančurovy texty Lítáte v tom a Rozpomínání zhudebnil Jiří Pavlica a s Hradišťanem je nahrál na album Vteřiny křehké (2014).

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]