Drupal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Drupal
Logo
Administrační rozhraní Drupalu
Vývojář Dries Buytaert
Aktuální verze 9.1.0 (2. prosince 2020)
Operační systém Multiplatformní
Vyvíjeno v PHP
Typ softwaru systém pro správu obsahu
Licence GPL
Lokalizace drupal.cz
Web drupal.org
Český web drupal.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Drupal je softwarový systém pro správu obsahu, který původně napsal Dries Buytaert. Umožňuje tvorbu internetových časopisů, blogů, internetových obchodů a jiných komplexních systémů. Je naprogramován v jazyce PHP. Oficiálně podporovanými databázemi v Drupalu jsou relační databáze MySQL a PostgreSQL a od verze 7 i SQLite. Pomocí rozšiřujících modulů je možné používat další typy databází – MSSQL, Oracle, MongoDB.

Drupal je postaven modulárním způsobem a udává jako svou filozofii přehlednost kódu a otevřenost API. Moduly, které jsou k dispozici na stránkách Drupalu, rozšiřují jeho funkčnost do oblastí jako jsou komerce a vzdělávání. K dispozici jsou i různé distribuce, připravené balíčky s předem definovanou funkcionalitou a již nachystanými doplňkovými moduly a tématy vzhledu.

Počínaje Drupalem 8 došlo v jeho kódu k přechodu na komponenty PHP frameworku Symfony. Změnil se rovněž šablonovací systém pro tvorbu témat vzhledu, používán je Twig.

V říjnu 2009 přijal úřad prezidenta Spojených států Baracka Obamy Drupal pro své oficiální webové stránky. V České republice používá Drupal například Ministerstvo financí u svého projektu Otevřená data.

Kvalitní je také online dokumentace k Drupalu, včetně popisu jeho programátorského rozhraní API. V Česku vyšlo několik knih, které o tomto redakčním systému napsal Jan Polzer.

Historie verzí[editovat | editovat zdroj]

  • 6.38 – 24. únor 2016
  • 7.50 – 7. červenec 2016
  • 8.1.7 – 18. červenec 2016

Příklady webů, běžících na Drupalu[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]