Drupal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Drupal
Logo
Administrační rozhraní Drupalu
VývojářDries Buytaert
První vydání15. ledna 2001
Aktuální verze10.2.3 (7. února 2024)
Operační systémMultiplatformní
Vyvíjeno vPHP
Typ softwarusystém pro správu obsahu
LicenceGPL
Lokalizacedrupal.cz
Webdrupal.org
Český webdrupal.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Drupal je softwarový systém pro správu obsahu, který původně napsal Dries Buytaert. Umožňuje tvorbu internetových časopisů, blogů, internetových obchodů a jiných komplexních systémů. Je naprogramován v jazyce PHP. Oficiálně podporovanými databázemi v Drupalu jsou relační databáze MySQL a PostgreSQL a od verze 7 i SQLite. Pomocí rozšiřujících modulů je možné používat další typy databází – MSSQL, Oracle, MongoDB.

Drupal je postaven modulárním způsobem a udává jako svou filozofii přehlednost kódu a otevřenost API. Moduly, které jsou k dispozici na stránkách Drupalu, rozšiřují jeho funkčnost do oblastí jako jsou komerce a vzdělávání. K dispozici jsou i různé distribuce, připravené balíčky s předem definovanou funkcionalitou a již nachystanými doplňkovými moduly a tématy vzhledu.

Počínaje Drupalem 8 došlo v jeho kódu k přechodu na komponenty PHP frameworku Symfony. Změnil se rovněž šablonovací systém pro tvorbu témat vzhledu, používán je Twig.

V říjnu 2009 přijal úřad prezidenta Spojených států Baracka Obamy Drupal pro své oficiální webové stránky. V České republice používá Drupal například Ministerstvo financí u svého projektu Otevřená data.

Kvalitní je také online dokumentace k Drupalu, včetně popisu jeho programátorského rozhraní API. V Česku vyšlo několik knih, které o tomto redakčním systému napsal Jan Polzer.

Historie verzí[editovat | editovat zdroj]

  • 6.38 – 24. únor 2016
  • 7.50 – 7. červenec 2016
  • 8.1.7 – 18. červenec 2016

Příklady webů, běžících na Drupalu[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]