Druhy náboženské zkušenosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Druhy náboženské zkušenosti
Autor William James
Původní název The Varieties of Religious Experience: A Study in Human Nature, Being the Gifford Lectures on Natural Religion Delivered at Edinburgh in 1901–1902
Jazyk angličtina
Vydavatel Longman
Datum vydání 1902
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Druhy náboženské zkušenosti (v originále The Varieties of Religious Experience: A Study in Human Nature) je kniha amerického psychologa Williama Jamese. Je sestavena z editovaných přednášek, které James pronesl v rámci tzv. Giffordových přenášek na University of Edinburgh ve Skotsku na samém počátku 20. století. Kniha poprvé vyšla v roce 1902 v angličtině, v češtině pak roku 1930.

James ve své knize klade důraz na prožívání náboženské zkušenosti v životě jednotlivce. Pozitivně vnímá velké množství nejrůznějších náboženství, jelikož lidé jsou natolik rozdílní, že není možné, aby všichni vyznávali jedno univerzální náboženství. Je si také vědom toho, že je veliký rozdíl ve vnímání náboženství (náboženských prožitků) vědce a stoupence daného náboženství.

Dále James v knize hovoří o „náboženských géniích“, ve kterých spatřuje jakési pravzory náboženské zkušenosti. Podle Jamese by měli být zkoumáni raději tito géniové, než ustálené náboženské instituce - tyto instituce dokonce vědomě do svého výzkumu nezahrnuje.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]