Druhé město (nakladatelství)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Druhé město
Statusaktivní
PředchůdceNakladatelství Petrov
Rok založení2006
ZakladatelMartin Reiner
SídloKrkoškova 19, Brno
VlastníkMartin Reiner
Oficiální stránky
Oficiální stránky nakladatelství

Druhé město je brněnské nakladatelství, které založil v roce 2006 Martin Reiner jako náhradu za své předchozí nakladatelství Petrov.

Historie a produkce[editovat | editovat zdroj]

Nakladatelství Druhé město založil v roce 2006 básník a organizátor kulturního dění Martin Reiner poté, co z jeho rozhodnutí zaniklo nakladatelství Petrov,[1] odkud s sebou Reiner z Petrova přivedl řadu spisovatelů včetně Michala Viewegha, Ireny Douskové, Michala Ajvaze, Jiřího Kratochvila či Ivana Wernische. Stejně jako Petrov se Druhé město sice zaměřuje na soudobou českou literaturu, ale jeho produkce je jenom třetinová. Na rozdíl od Petrova Druhé město rovněž neprovozuje jiné kulturní aktivity.[2]

Nejprodávanějšími tituly z Druhého města byly knihy Michala Viewegha a Ireny Douskové. V nakladatelství publikují také Michal Ajvaz, Jiří Kratochvil, Ivan Wernisch, Evžen Boček, Sylva Fischerová, Milan Ohnisko, Miroslav Fišmeister, Zuzana Brabcová a jiní.[2] Poté, co Michalovi Vieweghovi v roce 2012 praskla aorta[3] a od té doby trpí výpadky paměti,[4] došlo k roztržce mezi majitelem nakladatelství Druhé město Reinerem a Vieweghem, kteří do té byli dlouholetí přátelé. Jejich spor vyústil v to, že Viewegh odešel z Druhého města do nakladatelství Euromedia Group. Reiner ale uvedl, že Vieweghův odchod pro něj až takovou ztrátou není, protože podle jeho vlastních slov Viewegh už nebyl samostatně schopen psát knihy a Vieweghovy poslední knihy vydané v Druhém městě po roce 2012 by bez jeho úprav nebyly vůbec čitelné. Reiner mimo jiné prohlásil: Jen miliony už nevydělává Michal Viewegh, nýbrž Evžen Boček...[5] Dále řekl, že prodávanost Viewegových knih po roce 2012 i přes masivní propagaci značně klesla.[6] To Michal Viewegh však označil za lež. Tvrzení, že mu Rainer v psaní po roce 2012 velmi pomáhal, Viewegh ale nepopřel.[7] Brzy po tomto rozchodu v roce 2018 Reiner zahájil obrovský výprodej Vieweghových knih se slevou až 88 %, což Viewegh označil za „výprodej našeho kamarádství“.[8] Taková tvrzení Reiner ale odmítl. Současně při tom tvrdil, že Viewegh ho značně poškodil, a to i přesto, že se mu po prasknutí jeho aorty s psaním a vydáváním knih snažil pomoct. Reiner také kritizoval kvalitu Viewghových nových knih a Viewegha přirovnal k osmdesátiletému staříkovi.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PŘIBÁŇOVÁ, Alena. Petrov. Slovník české literatury [online]. Dostupné online. 
  2. a b PRAŽAN, Jan. Nakladatelství Druhé město. duha.mzk.cz [online]. 2012-03-21. Dostupné online. 
  3. ČTK. Vieweghovi praskla aorta. Novinky.cz [online]. BORGIS, 2012-12-10 [cit. 2016-11-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-30. 
  4. TACHECÍ, Barbora. Michal Viewegh: Mám dobrá antidepresiva, takže jsem zábavnější. Osobnost Plus, Radio Plus [online]. 2016-04-02 [cit. 2016-11-29]. Dostupné online. 
  5. POLÁČEK, Tomáš. Martin Reiner: Báječná léta s Vieweghem skončila - Reportermagazin.cz. reportermagazin.cz [online]. 2018-09-09. Dostupné online. 
  6. a b Reiner: Viewegh mě poškodil, jeho kniha je jak hvězdná pěchota, uvažuje jako stařík. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2018-10-01. Dostupné online. 
  7. Viewegh: Moje knihy jako hvězdná pěchota? To mě zasáhlo. Reiner lže, byl jsem naivní. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2018-10-15. Dostupné online. 
  8. Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih. iDNES.cz [online]. 2018-08-17. Dostupné online.