Dreux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dreux
Dreux – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška75–139 m n. m.
StátFrancieFrancie Francie
RegionCentre-Val de Loire
DepartementEure-et-Loir
ArrondissementDreux
KantonDreux-Est
Dreux-Ouest
Dreux-Sud
Dreux
Dreux
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha24,27 km²
Počet obyvatel31 031 (2010)
Hustota zalidnění1 278,6 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.dreux.com
E-mailcontact@ville-dreux.fr
PSČ28100
INSEE28134
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dreux [drö] je francouzské městodepartementu Eure-et-Loirregionu Centre-Val de Loire. Leží asi 80 km západně od Paříže a asi 40 km severně od Chartres. V roce 2010 zde žilo 31 031 obyvatel.[1] Je centrem arrondissementu Dreux.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na tomto místě bylo hlavní sídlo galského kmene Durocassů, v římské době křižovatka důležitých cest. Ve středověku bylo město sídlem hrabství a leželo na hranici francouzského království a vévodství Normandie, takže bylo opakovaně obléháno. Městská práva získalo kolem roku 1100 od krále Ludvíka VI. Roku 1562 v krvavé bitvě u Dreux porazilo královské vojsko pod velením Františka Lotrinského protestantskou armádu. Od 18. století vznikal v Dreux významný průmysl, zejména textilní, papírenský a tiskařský a další. Po roce 1945 se počet obyvatel rychle zdvojnásobil zejména dík velké imigraci ze Severní Afriky. Roku 1983 bylo Dreux prvním městem, kde v obecních volbách zvítězil krajně pravicový Front National, který tu měl v dalších letech střídavé úspěchy.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Stará radnice, věžový dům (Beffroi) ze 16. století.
  • Kostel sv. Petra, trojlodní gotická bazilika, založená ve 13. století, ale dokončená až po roce 1600 a obě věže zůstaly vlastně torzy. V kostele je bohatý soubor velmi cenných vitráží z 15.-16. století a velké varhany. Vnitřní zařízení a část sochařské výzdoby byla zničena za revoluce roku 1794.
  • Zbytky středověkého hradu s novogoticky přestavěným kostelem sv. Ludvíka. V královské kapli je pohřbeno několik králů a vévodů z dynastie Bourbonů z Orléansu, mezi jinými princezna Sofie Bavorská a její manžel, vévoda Ferdinand z Alençonu.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Železniční spojení obstarává předměstská linka Transilien N Paříž-Montparnasse – Dreux a trať Paříž – Granville. Silniční dopravu zajišťuje státní silnice N 12 Paříž – Brest a dálnice A 154 RouenChartres. Městskou dopravu obstarávají autobusy.

Letecký pohled na město

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel [2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. INSEE
  2. INSEE (ZIP 2,2 MB)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]