Dredy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Muž s dredy

Dredy (také dready) jsou zacuchané prameny vlasů. Vznikají několika způsoby; buď uměle, tj. zacucháním ve studiu, nebo přirozeně, hlavně nečesáním a mnoha dalšími způsoby (slepením mořskou vodou).

Je také možné na pravé zacuchané vlasy naplést stejně zacuchaný kanekalon. Výhodou je libovolné prodloužení a barevné spektrum umělých dredů. Tato metoda je nazývaná Silkydreds.

Dredy mohou mít různé tvary i velikosti, avšak populární jsou obyčejně dredy dlouhé.

Historický vývoj a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Poprvé je existence účesu připomínajícím dredy doložená již z dob starověkého Egypta, rozšířené jsou také i například v Indii (například bůh Šiva je vyobrazen s dredy). Spolu s rastafariánstvím se rozšířily z Jamajky do dalších západních zemí. O jejich expanzi se také postaral král reggae, Bob Marley, který zpopularizoval nejen hudbu, ale i životní styl Jamajčanů celému světu, jehož nejviditelnější součástí právě dredy jsou. Dredy nosí (nosili) mimo Marleyho také Zack de la Rocha nebo Mike Bordin.

Správa[editovat | editovat zdroj]

Dredy se zaháčkovávají. To znamená, že se nejmenší háček na háčkování prostrčí skrz dredem, na špičku háčku se namotají vyčnívající vlasy a háček se prostrčí zase zpět ven. Vyčnívající vlasy se tak dostanou do dredu. Dredy rozplétají šampóny s kondicionérem.

U dredů je třeba hlídat, aby nerostly zplacatěle. Když z nich časem začnou lézt vlasy, je možné je zaháčkovat. Tyto vlasy kolem dreadů by se neměly stříhat. Při háčkování se dají opět zaplést dovnitř a dredy se tak zbytečně nezužují. Nositel je musí opravovat takto neustále; časem se však zkvalitňují a jsou pevnější.

Odstranění[editovat | editovat zdroj]

Při sundavání dreadlocků nemusí být hlava vyholena, jak bývá často mylně uvedeno. Část vlasů u hlavy je volná a část se dá rozplést za pomoci velikého množství kondicionéru a trpělivosti.