Dredy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Muž s dredy

Dredy (také dready) jsou zacuchané prameny vlasů. Vznikají několika způsoby; buď uměle, tj. zacucháním ve studiu, nebo přirozeně, hlavně nečesáním a mnoha dalšími způsoby (slepením mořskou vodou).

Je také možné na pravé zacuchané vlasy naplést stejně zacuchaný kanekalon. Výhodou je libovolné prodloužení a barevné spektrum umělých dredů. Tato metoda je nazývaná Silkydreds.

Dredy mohou mít různé tvary i velikosti, avšak populární jsou obyčejně dredy dlouhé.

Historický vývoj a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

starověký Lybijec s dredy a tetováním

Poprvé je existence účesu připomínajícím dredy doložená již z dob starověkého Egypta, kdy je nosili příslušníci kmenů, obývajících oblast dnešní Lybie (snad předkové Berberů). O pletencích vlasů se hovoří také v Bibli, nosil je např. hrdina Samson, který si v důsledku zasvěcení nesměl stříhat vlasy. Nevíme však, zda se jednalo o dredy nebo spíše o copánky, podobná nejasnost panuje též u starořeckých Sparťanů[1]. Podobné účesy jsou široce rozšířené v subsaharské Africe, kde nosí příslušníci mnoha etnik copánky nebo dredy, často ztužené pomocí tuku, hlinky a někdy i kravského trusu. Od starověku jsou rozšířené také v Indii, kde se označují sanskrtským sloven džata (jata). Nosí je zejména hinduističtí sádhuové (asketové) a jógíni, kterí mají někdy podobným způsobem zapletené i vousy. Také božský patron sádhuů a jógínů, bůh Šiva je vyobrazen s účesem podobným dredům. Indičtí sádhuové nosí dredy většinou vyčesané vzhůru a stočené do velkého uzlu na temeni. Dredy nosili i šamani některých indiánských kmenů, kteří si nesměli z rituáních důvodů stříhat vlasy.

Indický sádhu s dredy

V obecné představě jsou dredy spojené hlavně s rastafariánstvím. Jamajští rastafariáni je začali nosit jako náboženský symbol spojený s Biblí, Měly upomínat jednak na nestříhané, zapletené vlasy statečného Samsona, jednak na lví hřívu, protože lev, původně symbol izraelského kmene Juda, s nímž se rastafariáni ztotožnují.[2] Z Jamajky se móda dredů, ovšem již bez náboženské symboliky, rozšířila do dalších západních zemí. O její expanzi se postaral zejména král reggae, Bob Marley, který zpopularizoval nejen hudbu, ale i životní styl a módu Jamajčanů celému světu. Dredy nosí (nosili) mimo Marleyho také Zack de la Rocha nebo Mike Bordin. Od konce 20. stol. nosí dredy mnoho alternativně smýšlejících maldých lidí i v České republice, někdy se tato móda myslně spojuje s hnutím hippies, což je chybné, protože hippies dredy nikdy nenosili, jejich typickým účesem byly dlouhé, rozpuštěné vlasy stažené čelenkou nebo šátkem.

Správa[editovat | editovat zdroj]

Dredy se zaháčkovávají. To znamená, že se nejmenší háček na háčkování prostrčí skrz dredem, na špičku háčku se namotají vyčnívající vlasy a háček se prostrčí zase zpět ven. Vyčnívající vlasy se tak dostanou do dredu. Dredy rozplétají šampóny s kondicionérem.

U dredů je třeba hlídat, aby nerostly zplacatěle. Když z nich časem začnou lézt vlasy, je možné je zaháčkovat. Tyto vlasy kolem dreadů by se neměly stříhat. Při háčkování se dají opět zaplést dovnitř a dredy se tak zbytečně nezužují. Nositel je musí opravovat takto neustále; časem se však zkvalitňují a jsou pevnější.

Odstranění[editovat | editovat zdroj]

Při sundavání dreadlocků nemusí být hlava vyholena, jak bývá často mylně uvedeno. Část vlasů u hlavy je volná a část se dá rozplést za pomoci velikého množství kondicionéru a trpělivosti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hook, Richard (1998). The Spartan Army. Osprey Publishing. p. 24
  2. Trávníčková, Dana: Příběh černé Afriky. Praha: Dany travel, 2014, s. 292-293.