Dragaš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dragaš
Dragash
Драгаш
Dragaš – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1100 m n. m.
StátKosovoKosovo Kosovo
OkruhPrizrenský
Dragaš
Dragaš
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel1 098 (město)
33 584 (opština) (2011)
Správa
Oficiální webkk.rks-gov.net/dragash/
Telefonní předvolba+38129
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dragaš či Šarri (albánsky: Sharri nebo Dragash; srbsky: Драгаш) je město a opština v Prizrenském okruhu na jihu Kosova, 6 km od hranice s Albánií a 8 km od hlavního hřebenu pohoří Šar planina, kudy prochází hranice se Severní Makedonií. Dragaš je pojmenovaný po středověkém srbském vládci Konstantinu Dragašovi. Albánský název města Šarri se vztahuje k pohoří Šar planina, kterým je město obklopeno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1912 se město stalo součástí Srbska po první balkánské válce. V letech 1929 až 1941 byl Dragaš součástí Vardarské bánoviny, jedné z provincií již zaniklého Království Jugoslávie. Opština Dragaš byla vytvořena Misí OSN v Kosovu, sloučením opštin Gora a Opolje.

Za existence socialistické Jugoslávie mělo město strategický význam kvůli blízké hranici s Albánií. Po válce v Kosovu v 90. letech 20. století byla v obci přítomna mise UNMIK. Mezinárodní mise patřila ve své době mezi největší zaměstnavatele v Dragaši.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Jediným spojením Dragaše s okolím je silnice na sever do města Prizren. Z obce dále na jih do vesnic Restelica a Brod vedou další regionální silnice.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dragaš na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]