Dračinec pruhovaný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Dračinec pruhovaný

alternativní popis obrázku chybí
Dracaena sanderiana
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: chřestovité (Asparagaceae)
Rod: dračinec (Dracaena)
Binomické jméno
Dracaena sanderiana
Sander
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dračinec pruhovaný (Dracaena sanderiana), ve světě známá jako Lucky Bamboo, je odrůda rostliny Dracaena, která pochází z tropů afrického Kamerunu. Dováží se však nejčastěji z Číny, Korey a Taiwanu. Jde o rostlinu ze skupiny malých, keřovitých odrůd se štíhlým stvolem a pružnými vejčitě kopinatými listy, která roste v deštných lesích. Dorůstá do výšky kolem 150 cm, délka jejích listů se pohybuje v rozmezí 15-25 cm.

Pěstování a užití[editovat | editovat zdroj]

Dracaena sanderiana a jí příbuzné odrůdy jsou oblíbenými pokojovými květinami. Je to rostlina vhodná do stísněného prostoru a nejvhodnější je stanoviště s rozptýleným světlem nebo polostínem, protože přímé sluneční záření způsobí zežloutnutí a popálení listů. Teploty snáší v rozmezí od 15 °C do 22 °C.

Přestože je lepší Dracaenu pěstovat v zemině, často ji můžeme koupit i zakořeněnou ve vodě. Pokud je Dračinec pěstován ve vodě, měla by být měněna nejméně jednou za dva týdny. Doporučuje se však vodu vyměnit každý týden a pod tekoucí vodou opláchnout i samotné kořínky. Nejlépe se dračinci daří v měkké vodě s nízkým obsahem chloru. Vodu natočenou z kohoutku je dobré před použitím nechat jeden den odstát. Pokud bude ve váze s Dračincem příliš mnoho vody, může to způsobit hnilobu. Proto stačí aby byly ve vodě ponořeny pouze konce stonku s kořínky.

Množí se odříznutím části kmínku těsně nad očkem. Řízky je možné provádět celoročně.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]