Přeskočit na obsah

Dračinec pruhovaný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxDračinec pruhovaný
alternativní popis obrázku chybí
Dračinec pruhovaný (Dracaena sanderiana)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádchřestotvaré (Asparagales)
Čeleďchřestovité (Asparagaceae)
Roddračinec (Dracaena)
Binomické jméno
Dracaena sanderiana
Sander, 1893
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dračinec pruhovaný (Dracaena sanderiana), ve světě známý jako Lucky Bamboo, je druh dračince, pocházející z tropické Afriky. Dováží se však nejčastěji z Číny, Korey a Tchaj-wanu. Jde o rostlinu ze skupiny malých, keřovitých odrůd se štíhlým stvolem a pružnými vejčitě kopinatými listy, která roste v deštných lesích. Dorůstá do výšky kolem 150 cm, délka jejích listů se pohybuje v rozmezí 15–25 cm.

Pěstování a užití[editovat | editovat zdroj]

Dracaena sanderiana a jí příbuzné odrůdy jsou oblíbenými pokojovými květinami. Je to rostlina vhodná do stísněného prostoru a nejvhodnější je stanoviště s rozptýleným světlem nebo polostínem, protože přímé sluneční záření způsobí zežloutnutí a popálení listů. Teploty snáší v rozmezí od 15 °C do 22 °C.

Přestože je lepší dracaenu pěstovat v zemině, často ji můžeme koupit i zakořeněnou ve vodě. Pokud je dračinec pěstován ve vodě, měla by být měněna nejméně jednou za dva týdny. Doporučuje se však vodu vyměnit každý týden a pod tekoucí vodou opláchnout i samotné kořínky. Nejlépe se dračinci daří v měkké vodě s nízkým obsahem chlóru. Vodu natočenou z kohoutku je dobré před použitím nechat jeden den odstát. Pokud bude ve váze s dračincem příliš mnoho vody, může to způsobit hnilobu. Proto stačí, aby byly ve vodě ponořeny pouze konce stonku s kořínky.

Množí se odříznutím části kmínku těsně nad očkem. Řízkování je možné provádět celoročně.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]