Dr. Heinz Dutošvarc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heinz Dutošvarc
přehlídka Phinease a Ferba v San Diegu r. 2011. V levém horním rohu se nachází vzducholoď, na níž je vyobrazen Dutošvarcův portrét
přehlídka Phinease a Ferba v San Diegu r. 2011. V levém horním rohu se nachází vzducholoď, na níž je vyobrazen Dutošvarcův portrét
První výskyt Phineas a Ferb I: Jde o Čas!
Poslední výskyt Phineas a Ferb IV: Posledni den prazdnin
Vytvořený/á Dan Povenmire
Informace
Přezdívka Dutoš
Druh člověk
Pohlaví muž
Narození asi 1965 v Gimelstainu
Věk okolo 47 let
Povolání šílený vědec, ďábelský vědec
Titul Dr. (doktor) - doktorát si zakoupil za 15$
Rodina Jekyll Dutošvarc (pra-pra-děda)
José Dutošvarc (děda)
Henrieta Dutošvarcová (prateta)
Justin Barneo Dutošvarc (strýc)
Sineclone Dutošvarc (strýc)
Gertruda Dutošvarcová (sestřenice)
Roger Dutošvarc (bratr)
Charleane Dutošvarcová (bývalá manželka)
Vanessa Dutošvarcová (dcera)
Bydliště Danville
Národnost něměcká
Dabing Dan Povenmire (anglicky)
Petr Gelnar (česky)

Dr. Heinz Dutošvarc (v anglickém originále Dr. Heinz Doofenshmirtz) je hlavní záporná postava v americkém dětském animovaném seriálu Phineas a Ferb z produkce Walta Disneyho. Heinze Dutošvarce v původním anglickém znění dabuje sám režisér seriálu Dan Povenmire, do češtiny jej předaboval Petr Gelnar. Heinz se vyskytuje ve všech dílech a je úhlavním nepřítelem ptakopyska Perryho.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Dr. Dutošvarc je typický svým vědecky působícím vzhledem. Nosí dlouhý bílý lékárnický plášť (právě proto si ho lidé pletou s lékárníkem), hnědošedé kalhoty a pod pláštěm černé triko.

Má poněkud delší špičatý nos a hnědé vlasy, velkou bradu a téměř žádné čelo.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Dětství a mládí[editovat | editovat zdroj]

Heinz se narodil někdy v roce 1965 v německé vesničce Gimelstain. Když byl Heinz malý, přišla na jeho rodinu bída a tak jeho otec prodal zahradního trpaslíka, (který podle pověry chrání zahradu před čarodějnicemi), a tak trpaslíka musel dělat sám Heinz, to ale znamenalo, že se celou dobu nesměl hýbat, a když se pohnul, napomenul ho jeho otec: „Nehýbat se!“ Takhle o tom vypráví: „Když přišla bída, museli jsme prodat i našeho milovaného zahradního trpaslíka. Kdo ochrání rodinné plantáže před uhranutí čarodějnicí? Už od nejútlejšího dětsví jsem to musel dělat sám. Ostatní děti hráli nakopávanou, a já jsem musel hodiny stát bez hnutí. A za dlouhých chladných nocí, za vytí vlkodlaků mi dělali společnost jen měsíc a kamarád Kenny.“

Po čase rodiče Heinze vydědili a tak vyrůstal s oceloty. Heinz si potřeboval najít nějakou práci, a tak mu přišlo vhod, když do města přijela pouť, jenže jediné volné místo bylo v máchacím stánku. Po čase, když si našetřil, si koupil balónek. Nakreslil mu obličej, nasprejoval ho trvanlivým sprejem a dal mu jméno Balónek. Byli z nich nejlepší kamarádi na světě, jak o tom Heinz vypráví. Až jednoho dne, když Heinz hlídal zahradu jako trpaslík (rodiče ho zpět vzali do rodiny), Balonék se vznesl a odletěl. Od té doby ho Heinz už nikdy neviděl. Chtěl se pro něj natáhnout, ale jeho otec ho okřikl: „Nehýbat se!“

Když měl Heinz 5. narozeniny, slavil je sám v půlhvězdičkové restauraci „U Paroží Karibů“. Narozeniny si však neužil, protože je slavil sám a dort mu zabavili, protože byl minimálně pro 2 osoby.

Jednou se Heinz dozvěděl, že jeho matka čeká holčičku, a ta celé týdny šila holčičí šatičky. Jenže se narodil chlapeček (Heinzův bratr Roger) a protože už nezbyla žádná látka, musel všechny ty šatičky nosit Heinz, a byl terčem posměšků a opovržení svých mužných spolužáků, jak o tom vypráví.

Když Heinzův mladší bratr Roger vyrostl, rodiče měli mnohem radši Rogera než Heinze. Roger byl vždy středem pozornosti, uměl hrát Nakopávanou (Gimelstainská míčová hra), prostě rodiče si více oblíbili Rogera, zatímco Heinz byl stále jen opomíjen a podceňován.

Heinz se rozhodl získat si matčinu lásku a tak se vydal do čtvrti prodejních automatů, kde za celé své roční kapesné (3 centy) koupil plyšového medvídka, kterého pak dal své matce. Ta však medvídka na místě darovala Rogerovi, který ihned na medvídka napsal své jméno, což Heinzovi zlomilo srdce.

Když Heinz trochu vyrostl, otec ho přivedl ke Gimelstainskému koupališti, kde měl skočit z vysokého prkna dolů do vody, což Heinz nedokázal, protože se bál. Jeho vztah k rodičům se pomalu vytrácel.

Někdy tou dobou začal Heinz potkávat Borise v botách, který Heinzovi stále kopal písek do tváře. Takhle o tom Heinz vypráví: Na pískovišti - PÍSEK! Na prvním rande - PÍSEK! Při vedení účtu - PÍSEK! Na pláži - kupodivu nic. Ani tam jsem si neodpočinul, pořád jsem na to čekal.

Když bylo Heinzovi asi 16, rodiče ho poslali do koloniálu pro podmáslí, byla to však jen záminka jak se ho zbavit. Obchod byla jen kulisa a ve skutečnosti to byla loď, která ho zavezla do Ameriky.

Dospělost[editovat | editovat zdroj]

V Americe Heinz nastoupil na Střední školu. Z té doby pochází jeho nejostudnější nahrávka, ve které se řítí po chodbě na kolečkových bruslích jen ve spodním prádle a fialovém plášti, na jejímž konci uklouzne a spadne do WC.

Brzy na to se seznámí s budoucí matkou Phinease a Candace a popovou hvězdou Lindou Flynnovou. První rande mají v Danvillském autokině. Tam Heinz ironicky pronese, že chce ovládnout svět, Linda ale zaraguje, jakoby to bylo míněno vážně a řekne mu, ať začne v malém - s jejich státem. V tu chvíli mu dojde, že to je vlastně jeho cíl a rozhodne se stát padouchem. Heinz záhy rande zkazí tím, že místo reproduktoru zapne svůj zvukovátor (slouží místo reproduktoru), což zkratuje systém a znemožní provoz autokina.

Od té doby potká mnoho žen, všechny ale nechtěně přesvědčí, aby se s ním rozešly. Ve svých pětatřiceti letech se Heinz seznámil se svou budoucí manželkou Charleane, se kterou má dceru Vanessu, ale krátce na to se rozvedou.

Poté si Heinz vzpomene, jak ho Linda přivedla na nápad ovládnutí státu a že teď má na páchání zla dostatek času, a tak začne sestrojovat nejrůznější ďábelské přístroje, kterým říká Ovátory (všechny končí na -ovátor - např.: mlhovátor, magnetovátor, vyvyšovátor...) a založí si firmu D.E.I. (Doofensmirtz Evil Incorporated, česky: Dutošvarcova ďábelská korporace) - a to už je vlastně současnost.

Stáří[editovat | editovat zdroj]

O událostech z Heinzova stáří se ví jen díky stroji času (díl Kvantové hrátky Phinease a Ferba). V budoucnosti je Heinz zestárlým padouchem, který již páchá zlo v malé míře. Po změně minulosti se však Heinz stává tyranským diktátorem, který ovládá jejich stát a nutí lidi, aby se všichni jmenovali Joe a nosili lékárnické pláště. Minulost se ale napraví a vše je jako dříve.

Rodokmen rodiny Dutošvarců[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
Jekyll Dutošvarc
 
 
?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gertel Dutošvarcová
 
 
?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Henrieta Dutošvarcová
 
 
 
 
José Dutošvarc
 
 
?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Boris Dutošvarc
 
 
 
 
Justin Dutošvarc
 
 
 
 
„strýček Kalhotka“
 
 
Sineclone Dutošvarc
 
 
otec Heinze a Rogera
 
 
 
 
matka Heinze a Rogera
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Charleane Dutošvarcová
 
 
Dr. Heinz Doofenshmirtz
 
 
 
 
 
 
Roger Doofenshmirtz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vanessa Dutošvarcová
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • Jerkyll Dutošvarc (v originále Jerkyll Doofenshmirtz) - pra-pra-děda Heinze a Rogera Dutošvarců. Žil někdy před 200 lety v Gimelstainu a chtěl vyhrát „Soutěž o největší příšeru“, kterou by udělal ze sebe svým přístrojem, který mění lidi buď ve vílu nebo příšeru. Jeho plány mu ale samozřejmě nevyšly. Jerkyll vystupuje v díle „Phineasferbenesova příšera“, kdy o něm vypráví jeho pra-pra-vnuk Henz Dutošvarc.
 • Gertel Dutošvarcová (v originále Gertel Doofenshmirtz) pra-babička Heinze a Rogera Dutošvaců. Je dcera Jerkylla Dutošvarce a matka Josého Dutošvarce. Ví se o ní jen to, že založila rodinnou tradici sekané. Recept na ni předala svému synovi Josému. O své prababičce Gertel vypráví Heinz Dutošvarc v dílu „Sekané překvapení“.
 • Henrieta Dutošvarcová-Hagenspitzová (v originále Henrieta Doofenshmirtz-Hagenspitz) - prateta Heinze a Rogera Dutošvarců, sestra Josého. Za svobodna se jmenovala Dutošvarcová, po svatbě Hagenspitzová. Svému jedinému prasynovci, Heinzovi Dutošvarcovi, odkázala svůj majetek včetně Ghimelstainského hrádku. Měla sice ještě jednoho prasynovce, Rogera, ale toho nenáviděla a proto ji měl Heinz tolik rád.
 • José Dutošvarc (v originále José Doofenshmirtz) - děda Heinze a Rogera Dutošvarců, byl otcem pěti dětí. Nosil velký černý knír a klobouk zvaný sombréro. Většinu svého života strávil v Mexiku.
 • Boris Dutošvarc (v originále Boris Doofenshmirtz) - strýc Heinze a Rogera Dutošvarcových, bratr jejich otce, syn Josého.
 • Justin Dutošvarc (v originále Justin Doofenshmirtz), zvaný Borneo - strýc Heinze a Rogera Dutošvarcových, který žije na Borneu (odtud jeho přezdívka). Je zmíněn v dílu „Vánoční prázdniny Phinease a Ferba“, když s ním Heinz Dutošvarc telefonuje.
 • strýček Kalhotka - strýc Heinze a Rogera Dutošvarcových, syn Josého. Jeho pravé jméno není známé, a tak se mu říká Kalhotka, protože sám kalhoty nikdy nenosil. Nechal si narůst vlasy a vousy tak, že to připomínalo kočičí tvář. Dr. Heinz Dutošvarc o něm vypráví v díle „V lázních“.
 • Sineclone Dutošvarc (v originále Sineclone Doofenshmirtz) - strýc Heinze a Rogera Dutošvarcových, syn Josého. Proslavil se hlavně díky svému vozu, sestaveného ze zbytků okupačních strojů. Svůj vůz si vyrobil na přehlídku vozů (kterou pak vyhrál) a nazval ho »Ghimelstainský Bum-Bác 3 000«. V dílu „Prima bourák“ o něm vypráví jeho synovec Heinz Dutošvarc.
 • Roger Dutošvarc (v originále Roger Doofenshmirtz) - mladší bratr Heinze Dutošvarce. Je starosta Města Danville. Podrobnější infotmace zde: Roger Doofenshmirtz.
 • Charleane Dutošvarc (v originále Charleane Doofenshmirtz) - bývalá mnželka Dr. Dutošvarce. Podrobnější infotmace zde: Charleane Doofensfmirtzová.
 • Vanessa Dutošvarcová (v originále Vanesa Doofenshmirtz) - jediná dcera Dr. Dutošvarce. Podrobnější infotmace zde: Vanessa Doofenshmirtzová.

Související články[editovat | editovat zdroj]