Držková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Držková
Hlavní ulice s kaplí a zvonicí
Hlavní ulice s kaplí a zvonicí
Znak obce DržkováVlajka obce Držková
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0724 CZ585203
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Zlín
Okres (LAU 1) Zlín ({{{LAU1}}})
Kraj (NUTS 3) Zlínský ({{{NUTS3}}})
Historická země Morava
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 363 (2019)[1]
Rozloha 20,9 km²[2]
Katastrální území Držková
Nadmořská výška 378 m n. m.
Počet k. ú. 1
Kontakt
Adresa obecního úřadu Obec Držková
763 19 Kašava
info@drzkova.cz
Starosta Ing. Jan Chudárek
Oficiální web: www.drzkova.cz
Držková
Držková
Další údaje
Kód části obce 32743
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Držková je obec ležící v severovýchodní části okresu Zlín v Hostýnských vrších. Žije zde 363[1] obyvatel. V katastru pramení říčka Dřevnice. Obec je součástí regionu Moravské Valašsko.

Historie

První zmínka o obci z roku 1391 se nachází v moravských zemských deskách (cúda olomoucká). Obec tehdy byla poddanskou vsí (lhotou, pasekou), patřící k panství pánů na Lukově. První písemná zmínka vypovídá, že Ježek ze Šternberka, jinak z Lukova, zapsal Bolce, manželce jakéhosi Štěpánka právem věnným 80 hřiven na Dolní a Horní Držkové s vyloučením lesů. Věno přijal její bratr Bohuška ze Sazovic. V té době tu tedy existovaly osady dvě: Horní a Dolní Držková. Roku 1446 je tu ještě zmiňována třetí osada Zdislavov, v místech nynějších Pasek. Po roce 1466 je už zmiňována jen jedna obec. Horní Držková zanikla (roku 1437) pravděpodobně v důsledku požáru. Podle pověsti se Horní Držková propadla do země. I Zdislavina Lhota (Zdislavov) je naposledy zmiňována roku 1516, prý tam ale stával kostelík i s hřbitovem.

Obec v minulosti proslula podomáckou výrobou všemožných dřevěných výrobků (troky, lopaty, hrábě, kosiska, topora, nábytek, dětské hračky atd.). Vyrábělo se také tu dřevěné uhlí pálením milířů. Ve střední a severní části obce je doložena také salašnická činnost.

Zvonice

Na návsi u Dědinského potoka stávala valašská zvonice z 18. století. Byl v ní i 48 kg těžký zvon, který byl však v průběhu první světové války zrekvírován. Zvonice byla v 70. letech pro svůj špatný stav a z důvodu uvolnění místa pro rozšíření silnice stržena. Roku 1999 byla podle starých nákresů postavena replika staré zvonice, která se nachází v blízkosti místa, kde stávala zvonice původní.

Galerie


Muzeum

Salašnická koliba Muzeu dřevěného porculánu

V roce 2011 bylo v obci otevřeno Muzeum dřevěného porculánu. Toto soukromé muzeum zachycuje historii obce Držková a především dříve hojně provozovanou podomáckou výrobu dřevěného nářadí a náčiní, lidově též zvanou dřevěninu či dřevěný porculán. Dřevo hrálo v dřívějších dobách zásadní roli v životě držkovských občanů. V kraji, kde je „konec chleba a začátek kameňa“, neposkytovala chudá políčka, posetá balvany, výživu ani pasekářům, natož lidem z vlastní obce. Proto, oč Držkovjany připravila chudá pole, to jim musely vynahradit hory. Vyrábělo se zde nepřeberné množství výrobků, které našly upotřebení mnohdy daleko od místa svého vzniku. Expozice umístěná v kopii salašnické stavby – kolibě obsahuje originální nástroje i hotové výrobky, které svědčí o důmyslnosti a zručnosti těchto podomáckých výrobců. K dalším stavbám muzea patří i kopie roubené zvonice z Vlčkové a soubor včelích úlů – klátů.

Odkazy

Reference

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky - 2017. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28]

Externí odkazy