Dov Hoz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dov Hoz
Dov Hoz v roce 1940
Dov Hoz v roce 1940
Narození 19. září 1894
Orša
Úmrtí 29. prosince 1940 (ve věku 46 let)
Tel Aviv
Příčina úmrtí silniční dopravní nehoda
Místo pohřbení Trumpeldorův hřbitov
Alma mater Gymnázium Herzlija
Politická strana Achdut ha-avoda
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dov Hoz (hebrejsky: דב הוז;‎ 19. září 189429. prosince 1940) byl jeden z vůdců dělnického sionismu, patřící mezi zakladatele židovské podzemní vojenské organizace Hagana, a průkopník židovského letectví v Palestině. Stál rovněž u zrodu politické strany Achdut ha-avoda a odborového svazu Histadrut.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve městě Oršacarském Rusku (dnešní Bělorusko) a ve dvanácti letech spolu s rodinou přesídlil do Palestiny, která tehdy byla součástí Osmanské říše.[1] Od roku 1909 byl součástí skupiny organizující strážní hlídky města Tel Aviv (společně s Ša'ulem Me'iruvem-Avigorem, Elijahu Golombem a Moše Šertokem). S Golombem a Šertokem rovněž studoval na telavivském gymnáziu Herzlija a později se Hoz a Golomb oženili s Šertokovými sestrami.

Hrob Hozovy rodiny na Trumpeldorově hřbitově

Po vypuknutí první světové války se dobrovolně přihlásil do osmanské armády. Pro opakovanou pomoc obraně židovských osad v Palestině byl však v nepřítomnosti vojenským soudem odsouzen k trestu smrti.[1] Trestu se ale vyhnul útěkem na jih Palestiny, která již tou dobou byla ovládána Brity. Tam se přidal k Židovské legii, což byla sionistická armádní jednotka složená z dobrovolníků, která bojovala po boku britské armády za vyhnání Osmanské říše z Palestiny.

Po válce se stal jedním ze zakladatelů podzemní vojenské organizace Hagana, politické strany Achdut ha-avoda a odborových svazů Histadrut.[1] Jako politik působil v městské radě Tel Avivu a od roku 1935 byl jeho místostarostou.[1]

Zemřel v prosinci 1940 ve věku 46 let při automobilové nehodě, během cesty na jednání výkonné rady jeho letecké společnosti Aviron. Šlo o první židovské aerolinky v Palestině a zároveň krytí pro Šerut Avir, což byla letecká složka Hagany. Spolu s ním zahynula i jeho žena Rivka, dcera Tirca a obchodní partner Jicchak Ben Ja'akov. Je pohřben na Trumpeldorově hřbitově v Tel Avivu.

Na jeho počest nese jeho jméno letiště Sde Dov v Tel Avivu,[2] zajišťující vnitrostátní lety, a kibuc Dorot v blízkosti Pásma Gazy. Jeho název je akronymem jmen členů Hozovy rodiny, kteří zahynuli při zmíněné dopravní nehodě (Dov, Rikva, Tirca).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dov Hoz na anglické Wikipedii.

  1. a b c d COMAY, Joan; COHN-SHERBOK, Lavinia. Who's Who in Jewish History: After the Period of the Old Testament. London: Routledge, 2005. 462 s. ISBN 0-203-43039-5. S. 187. (anglicky) 
  2. NAOR, Mordecai. The 20th Century in Eretz Israel. Cologne: Könemann, 1998. ISBN 3-89508-595-2. S. 217. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]