Doubravský kopec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Doubrava (Ostravská pánev))
Doubravský kopec

Vrchol282 m
Poloha
SvětadílEvropa
StátČesko
PohoříOstravská pánev
Obec
Okres
Kraj
Doubrava
Karviná
Moravskoslezský
Souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Doubravský kopec, zvaný také Doubrava, se nachází nad obcí Doubrava v okrese Karviná v geomorfologickém celku Ostravská pánev v Moravskoslezském kraji v severovýchodní části Česka. Má nadmořskou výšku 282 m a je výškovou dominantou obce. Východně od vrcholu se nachází antropogenní jezero Kozinec. Blízko u vrcholu, kde se nachází vodárna a vysílač, vede silnice a také cyklostezka. Kopec je částečně zalesněný. Po části masivu kopce také vede Doubravská naučná stezka, kde jeden informační panel je věnován Doubravskému kopci a jeho vyhlídce. Kopec je populární dalekými výhledy až na Slovensko. Vodstvo patří do povodí řeky Olše (přítok veletoku Odra). Dle stavu v květnu 2022 trpí východní svahy sesuvem půdy snad způsobeným bývalou podzemní důlní činností, což ohrožuje místní vodovod a také silnici mezi Doubravou a Dětmarovicemi.[1][2][3][4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Obec DOUBRAVA - Moravskoslezský kraj. www.doubrava.cz [online]. [cit. 2022-05-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2022-05-02. 
  2. Základní informace o naučné stezce | Obec DOUBRAVA - Moravskoslezský kraj. www.doubrava.cz [online]. [cit. 2022-05-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2022-05-02. 
  3. Doubrava. www.archives.cz [online]. [cit. 2022-05-02]. Dostupné online. 
  4. Trhlina v kopci ohrožuje silnici i vodovod. Starosta Doubravy viní těžbu, OKD to odmítá. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2022-05-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]