Dorothy Catherine Draper

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dorothy Catherine Draper
Dorothy Catherine Draper crop.jpg
Narození 6. srpna 1807
Newcastle upon Tyne
Úmrtí 10. prosince 1901 (ve věku 94 let)
New York
Některá data mohou pocházet z datové položky.
John William Draper: Dorothy Catherine Draperová, první portrétní snímek ženy, 1893 (kopie originální daguerrotypie z roku 1840)

Dorothy Catherine Draperová (6. srpna 1807 Newcastle-upon-Tyne, Northumberland, Spojené království - 10. prosince 1901, Hastings-on-Hudson, New York, USA) byla sestra amerického filozofa, lékaře, chemika, historika a fotografa Johna Williama Drapera. Byla první ženou na světě, jejíž portrét byl zobrazen na fotografii.

Portrét[editovat | editovat zdroj]

Na konci roku 1839, krátce poté co Louis Daguerre oznámil objev způsobu zachycení obrazu na měděnou postříbřenou desku, se J. W. Draper - výrobce vlastní originální konstrukce fotoaparátu a učitel chemie na New York University (později prezident Americké Chemické společnosti) - rozhodl podniknout řadu pokusů jak napodobit Daguerra. Na počátku roku 1840 byl schopen získat jasnou fotografii své sestry Dorothy.

Tato fotografie byla pořízena na střeše hlavní budovy New York University, v podmračený den, s 65-vteřinovou expozicí. Aby byl obraz jasnější, měla Dorothy svou tvář pokrytou vrstvou mouky.[1]

Nyní se původní snímek (poškozený při neúspěšném pokusu o restaurování v roce 1934) nachází v muzeu Spencer Museum of Art v Lawrence (Kansas).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 175 Facts About NYU (anglicky)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]