Dorotea Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Becká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dorotea Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Becká
braniborsko-bayreuthská markraběnka
Narození24. listopadu 1685
Augustenborg, Dánsko
Úmrtí25. prosince 1761 (ve věku 76 let)
Stäflö, Švédsko
Sňatek17. dubna 1709
ManželJiří Fridrich Karel Braniborsko-Bayreuthský
PotomciŽofie Kristýna Braniborsko-Bayreuthská
Fridrich Braniborsko-Bayreuthský
Vilém Arnošt Braniborsko-Bayreuthský
Žofie Šarlota Braniborsko-Bayreuthská
Žofie Vilemína Braniborsko-Bayreuthská
RodOldenburkové
OtecFridrich Ludvík Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Becký
MatkaLuisa Šarlota Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Augustenburská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dorotea Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Becká (24. listopadu 1685, Augustenborg, Dánsko25. prosince 1761, Stäflö, Švédsko) byla německou princeznou z rodu Oldenburků a sňatkem braniborsko-bayreuthsko-kulmbašskou markraběnkou.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Dorotea se narodila jako nejstarší dítě vévody Fridricha Ludvíka Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Beckého a jeho manželky Luisy Šarloty Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Augustenburské. Z jejích deseti sourozenců se pouze sedm dožilo dospělosti: Fridrich Vilém II., který po otci zdědil vévodství; Karel Ludvík, který se oženil s hraběnkou Orzelskou a vládl vévodství po smrti svého synovce; Filip Vilém, který zemřel svobodný v roce 1729; Luisa Albertina provdaná von Seeguth-Stanislawsky; Petr August, který po smrti svého staršího bratra zdědil vévodství; Žofie Henrieta, purkrabí a hraběnka z Dohna-Schlobittenu; a Šarlota, abatyše z Quedlinburgu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ve třiadvaceti letech se Dorotea 17. dubna 1709 v Reinfeldu provdala za Jiřího Fridricha Karla Braniborsko-Bayreuthsko-Kulmbašského, budoucího bayreuthského markraběte. Měli spolu pět dětí, dva syny a tři dcery.

Jejich manželství bylo nešťastné. V roce 1716 byla Dorotea usvědčena z cizoložství a uvězněna v Norimberku; o osm let později v roce 1724 bylo manželství formálně zrušeno, Dorotea však nadále zůstala ve vězení. V roce 1726 nastoupil její bývalý manžel na markraběcí trůn. Dorotea byla propuštěna až po jeho smrti v roce 1735.

Dorotea, oficiálně prohlášena za mrtvou, odešla do Švédska, kde žila pod jménem Dorothea von Ziedewitz, nejdříve jako host guvernéra von Brehmen, pak s jeho vdovou vně Kalmaru a nakonec u rodiny Lewenhaupt na zámku Stäflö za 1000 švédských riksdalerů. Na tomto zámku také ve věku sedmdesáti šesti let v roce 1761 zemřela. Ze všech jejích dětí ji přežil pouze nejstarší syn Fridrich, a to o necelé dva roky.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Z nešťastného manželství oficiálně trvajícího patnáct let se narodilo pět dětí:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Dorothea of Schleswig-Holstein-Sonderburg-Beck na anglické Wikipedii.

Braniborsko-Bayreuthsko-Kulmbašská markraběnka
Předchůdce:
Žofie Kristýna Wolfsteinská
17261735
Dorotea Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Becká
Nástupce:
Vilemína Pruská