Doris Leuthard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doris Leuthard
Doris Leuthard (Neu).jpg
Stranická příslušnost
ČlenstvíChristlichdemokratische Volkspartei (CVP)

Narození10. dubna 1963 (59 let)
Merenschwand
Alma materUniverzita v Curychu
Profesepolitička a advokátka
CommonsDoris Leuthard
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Doris Leuthard (* 10. duben 1963, Merenschwand / kanton Aargau, Švýcarsko) je švýcarská právnička a politička. Jako členka spolkové rady (vlády) Švýcarska (od 1. srpna 2006) byla zvolena viceprezidentkou Švýcarska pro rok 2009 a prezidentkou pro rok 2010 a 2017. Je členkou Křesťanské lidové strany (CVP), umístěné zhruba uprostřed politického spektra.

Život[editovat | editovat zdroj]

Od r. 1999 do 2006 byla poslankyní Národní rady (velká komora švýcarského parlamentu), od 2004 do 2006 prezidentkou své politické strany CVP. Ve vládě byla zprvu ministryní národního hospodářství, od 1. listopadu 2010 převzala ministerstvo životního prostředí, dopravy, energie a komunikací.

Mezi jejími významnými úlohami ve funkci prezidentky se nacházejí mj. ne vždy jednoduchá vyjednávání mající zajistit co nejlepší integraci Švýcarska v prostoru Evropské unie, jejímž Švýcarsko není členem.

Je dcerou bývalého obecního písaře v Merenschwandu a poslance parlamentu kantonu Aargau. Ona sama vystudovala práva na universitě v Curychu a v r. 1991 získala advokátský patent.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]