Dor ješorim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Dor ješorim (hebrejsky: דור ישרים, „pokolení přímých,“ srovnej Kniha žalmů 112:2), známý též jako Komise pro prevenci genetických nemocí (anglicky: Committee for Prevention of Genetic Diseases), je organizace, která nabízí genetický screening členům židovské komunity po celém světě. Jejím cílem je minimalizovat a nakonec vymýtit výskyt genetických nemocí běžných v židovské populaci, jako je například Tay-Sachsova choroba.

Organizace byla založena v 80. letech rabi Josephem Eksteinem, kterému v letech 1965 až 1983 zemřely čtyři děti v důsledku Tay-Sachsovy choroby.[1] Dor ješorim sídlí v BrooklynuNew Yorku, ale má pobočky i v Izraeli a mnohých jiných zemích.

Systém testování[editovat | editovat zdroj]

Testovací období oznamuje v komunitních novinách, ortodoxních židovských středních školách a na vlastních internetových stránkách. Testování je anonymní; jednotlivci jsou testování během velkých testovacích akcích v židovských školách a jejich vzorky jsou zpracovávány anonymně (dotyčné se vzorkem spojuje pouze číslo PIN).

V současné době (2009) je prováděno testování následujících nemocí:

Když pak dva členové systému uvažují o sňatku, kontaktují organizaci a předají ji své identifikační čísla PIN. V případě, že oba dva mají gen pro stejnou chorobu, je riziko postižení potomka 25%. V takovém případě se doporučuje od plánu na početí potomka ustoupit. V rámci šiduchim (tj. systém „dohazování“ partnerů v židovských ortodoxních kruzích) se proto doporučuje kontaktovat organizaci již během prvních třech schůzek. To může případně pomoci předejít pozdějšímu zklamání. Kontrola dvou partnerů v systému je bezplatná.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dor Yeshorim na anglické Wikipedii.

  1. George, Alison. "The Rabbi's Dilemma". New Scientist 14 Feb 2004. Online version.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]