Doprava ve Spojených státech amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tonáže zboží přepraveného na silnicích, železnicích a vnitrozemských vodních cestách, stav 2002

Dopravu ve Spojených státech zajišťují složky dopravy silniční, železniční, letecké a vodní. Převážná většina cestujících používá na kratší vzdálenosti automobily a na delší vzdálenosti letadla (nebo v některých oblastech železnice). Nákladní dopravu obstarávají (v sestupném pořadí) vlaky, kamiony, potrubí (produktovody) a lodě; letecká doprava se obvykle používá pouze pro zboží podléhající rychlé zkáze a pro expresní zásilky.

Železniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Železniční doprava ve Spojených státech amerických.

Délka železničních tratí v současnosti je o třetinu kratší než v roce 1930. Železnice zabezpečují zejména přepravu surovin a potravin. Přeprava osob převažuje zejména v městských oblastech. Většinu vlaků osobní dopravy provozuje státní společnost Amtrak. Nejvíce nákladních vlaků provozují dvě největší společnosti USA Union Pacific Railroad a BNSF, které si neustále konkurují.

Jestli voliči Kalifornie v listopadu 2008 dají v referendu souhlas, začne se v tomto státě výstavba první vysokorychlostní tratě Severní Ameriky.[1]

Silniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Silniční doprava využívá nejrozsáhlejší silniční síť na světě. Osobní automobil je v USA preferovaným dopravním prostředkem na krátké a středně dlouhé vzdálenosti. Počet osobních aut přesahuje 140 milionů.

Vodní doprava[editovat | editovat zdroj]

Většina říčních vodních cest je ve východní části země. Nejvýznamnější jsou na Mississippi a Velkých kanadských jezerech. Námořní doprava se soustřeďuje do východních a jižních pobřežních oblastí. Největší obrat zboží má přístav Jižní Louisiana.

Letecká doprava[editovat | editovat zdroj]

Letecká doprava má prvořadý význam v přepravě osob. V přepočtu na osobokilometry značně překonává všechny ostatní druhy dopravy. Světově největší z téměř 15 tisíc letišť v USA podle počtu přepravovaných osob jsou v městech Chicago, Atlanta, Dallas a Los Angeles.

Neustále rostoucí ceny ropy však nutí zemi přehodnotit všechny dopravní systémy, jejichž závislost právě na této surovině je značná – američané, tvořící cca 5 % světové populace, spotřebovávají čtvrtinu celosvětově vytěžené ropy[2] a ze tří čtvrtin jsou závislí na jejím dovozu.

Přes jezero Pontchartrain, ležící na jihovýchodě státu Louisiana (severně od New Orleans), vede nejdelší most světa – Lake Pontchartrain Causeway.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.railjournal.com/
  2. Archivovaná kopie. www.cia.gov [online]. [cit. 2009-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-12-26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]