Doprava v Kyjevě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dvě kyjevské tramvaje

Kyjev je vedle Lvova či Charkova nejvýznamnější dopravní křižovatkou v zemi. V dřívějších dobách, kdy tudy procházela cesta Iz Varjag v Greki, byla hlavní dopravní tepnou řeka Dněpr. Dnes má význam spíše pro nákladní dopravu; osobní doprava po Dněpru se omezuje na turistické a rekreační vyjížďky. První most přes Dněpr byl zřízen roku 1853.

Železniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Železniční doprava v Kyjevské aglomeraci.

V Kyjevě sídlí správa ukrajinské Jihozápadní dráhy. Hlavním nádražím osobní přepravy je stanice Kyjiv-Pasažyrskyj (Київ-Пасажирський). Železniční tratě, vesměs elektrizované, vycházejí do měst Korosteň (-Volyň, Polsko), Fastiv (-Vinnycja, Lvov, střední Evropa), Myronivka (-Oděsa, Dnipro, Donbas, Krym), Hrebinka (-Charkov, Donbas) a Nižyn (-Bělorusko, Rusko). Kyjev má vlakové spojení se všemi většími městy Ukrajiny; velmi dobré je také spojení s Ruskem a Běloruskem. V letní sezóně jsou vypravovány posilové vlaky na Krym. Přímé vlaky či vozy jezdí též do Berlína, Prahy či Vídně.

Kromě toho existuje pět linek příměstské dopravy; jedná se o klasické vlaky nazývané električka, známé i z jiných měst bývalého SSSR. Celkem jsou cestujícím k dispozici zhruba dvě desítky stanic.

Letecká doprava[editovat | editovat zdroj]

Kyjevská lanová dráha

Zhruba 30 km jihovýchodně od Kyjeva se nachází mezinárodní letiště Boryspil (menší, avšak s moderní odbavovací halou), blíže městu leží menší letiště Žuljany. Třetím letištěm je pak Hostomel. Plánováno je další rozšiřování letišť.

Vzhledem k tomu, že na území Kyjeva má své závody i firma Antonov, je tak město jedním z významných center leteckého průmyslu.

Městská doprava[editovat | editovat zdroj]

Páteř městského dopravního systému tvoří metro, které má, podobně jako pražské, tři linky protínající se v centru města. První z nich byla uvedena do provozu v roce 1960, další následovaly v letech 1972 a 1989. V současné době má 43 stanic a celkovou délku 54 km, z toho povrchové úseky představují 6 km.

Ve městě je provozována také tramvajová, trolejbusová a autobusová síť; tramvaje jsou však poslední dobou v útlumu a jejich tratě rušeny, významné směry, kde není metro, tak stále spoléhají na autobusy a trolejbusy. V centru města funguje také lanová dráha s téměř stoletou tradicí. Denně přepraví kolem 10 až 15 tisíc cestujících.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]