Dopisy pro Julii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dopisy pro Julii
Původní název Letters to Juliet
Země Spojené státy americké
Itálie
Délka 105 min
Žánry komediální drama
romantická komedie
Scénář José Rivera
Režie Gary Winick
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Amanda Seyfried
Christopher Egan
Vanessa Redgrave
Gael García Bernal
Luisa Ranieri
… více na Wikidatech
Produkce Ellen Barkinová
Caroline Kaplan
Mark Canton
Hudba Andrea Guerra
Kamera Marco Pontecorvo
Střih Bill Pankow
Výroba a distribuce
Premiéra 25. dubna 2010
5. srpna 2010 (Maďarsko)
19. srpna 2010 (Německo)
Produkční společnost Summit Entertainment
Distribuce Summit Entertainment
Dopisy pro Julii na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dopisy pro Julii, v anglickém originále Letters to Juliet, je americký romantický film z roku 2010 jehož režii provedl Gary Winick, s Amandou Seyfriedovou, Vanessou Redgrave a Christopherem Eganem v hlavní roli.

Mladá Američanka Sophie (Amandou Seyfriedová) je na zásnubní (předsvatební cestě) se svým nastávajícím mužem Viktorem v italském městě Verona. Viktor je newyorský restauratér italského původu, který se chystá co nevidět v New Yorku otevřít zbrusu novou italskou restauraci, jeho snoubenka Sofie je začínající novinářka. V Itálii Viktor shání své budoucí dodavatele různých pochutin, surovin a potravin pro svoji restauraci a Soffi se věnuje jen velice málo. Ta se zde dost nudí a prochází se po Veroně, když tu objeví tajemnou zeď, kam ženy a dívky z celého světa připevňují lístky papíru nebo obálky, což Sofii velice zaujme. Zjistí, že každý večer místní ženy všechny lístky a obálky ze zdi sejmou a odnesou je v koši pryč. To vzbudí její zvědavot a začne se o celou věc hlouběji zajímat. Seznámí se zde se skupinou místních žen, které jí objasní, o co zde vlastně jde. Jde o to, že tyto lístky a obálky představují dopisy Julii Capuletové, hlavní a neznámější romantické hrdince ze Shakespearova dramatu Romeo a Julie. Skupina místních žen jsou zaměstnankyně města Verony a na všechny tyto dopisy pro Julii píšou celý den jejich pisatelkám odpovědi. Protože právě nemají vhodnou překladatelku do angličtiny nabídnou Sofii spolupráci. Sofie jim skutečně začne pomáhat, sblíží se s nimi posléze i její snoubenec Viktor. Sofie pak o několik dnů později pomáhá při večerním sběru Juliiných písemností (dopisů pro Julii) a čirou náhodou objeví ve zdi dutinu po vyviklaném kameni. V dutině ve zdi náhodou nalezne 50 let starý dopis Angličanky jménem Claire, na který po 50 letech coby Juliina sekretářka následně obsáhle odpoví a odešle jej na 50 let starou adresu do Anglie. Po týdnu stará paní Claire (Vane Redgrave) přicestuje do Verony i se svým vnukem Charliem s tím, že chce najím svoji dávnou velkou italskou lásku z mládí, Lorenza Bartoliniho, kterého před 50 lety (pro ni velmi nešťastně opustila). Viktor odcestuje na delší dobu pryč na sukci vín a Sofie se s Claire velice rychle sblíží, vydá se společně s ní a s jejím vnukem Charliem hledat onoho "ztraceného" Lorenza Bartoliniho (Franco Nero), což se jim nakonec i po velkém a systematicky prováděném hledání opravdu čirou náhodou povede. Během této cesty se s Charliem i přes počáteční neshody velmi sblíží, což pak nakonec způsobí, že se Sofie s Viktorem po návratu do New Yorku rozejde a vrátí se zpět na svatbu Claire s Lorenzem. Zde se s Charliem definitivně spojí a vyznají si lásku.

Hrají[editovat | editovat zdroj]

 • Amanda Seyfried - Sophie Hall, začínající reportérka z New Yorku
 • Christopher Egan - Charlie Wyman, Claiřin vnuk
 • Vanessa Redgrave - Claire Smith-Wyman, dívka, která před 50 lety napsala Julii dopis
 • Franco Nero - Lorenzo Bartolini, Claiřin milý z mládí (poznámka: Franco Nero a Vanessa Redgrave jsou v civilu skutečnými manželi i mimo tento film)
 • Gael García Bernal - Victor, Sophiin milý a snoubenec
 • Luisa Ranieri - Isabella, hlavní Juliina sekretářka Juliina klubu ve filmu
 • Marina Massironi - Francesca, jedna z Juliiných sekretářek
 • Lidia Biondi - Donatella, jedna z Juliiných sekretářek
 • Milena Vukotic - Maria, jedna z Juliiných sekretářek
 • Oliver Platt - Bobby, šéfredaktor časopisu The New Yorker
 • Daniel Baldock - Lorenzo Jr., starší Lorenzův syn
 • Stefano Guerrini - Lorenzo III., Lorenzův vnuk
 • Ashley Lilley - Patricia, Charliova setřenice, téhož jména jako Charlieho bývalá ex-přítelkyně
 • Luisa De Santis - Angelina, Isabellina matka

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]