Donská republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Donská republika
Всевеликое Войско Донское
 Donská sovětská republika 1918–1920 RSFSR 
USSR 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna Всколыхнулся, взволновался православный Тихий Дон
Geografie
Mapa
Zeleně vyznačena Donská oblast
Obyvatelstvo
Státní útvar
Vznik
18. květen 1918
Zánik
1920
Státní útvary a území
Předcházející
Donská sovětská republika Donská sovětská republika
Následující
RSFSR RSFSR
USSR USSR

Donská republika (rusky Донская Республика, ukrajinsky Донська Республіка) později známá jako Vševeliké vojsko donské (rusky: Всевеликое Войско Донское; ukrajinsky: Всевелике Військо Донське) byl protibolševický státní útvar, který vznikl během ruské občanské války v oblasti Donu obývané převážně kozáky.

Stručná historie[editovat | editovat zdroj]

Obrněné auto donských kozáků s nápisem Ataman Bogajevskij
Prapor vojska donských kozáků

Donská republika vznikla v roce 1918 v Donské oblasti bývalého carského Ruska. K oficiálnímu vyhlášení nezávislosti došlo 18. května 1918 sněmem donských kozáků zvaným Krug po vojenské likvidaci Donské sovětské republiky 10. května 1918. Donská republika zabírala téměř celou Donskou oblast a jejím hlavním městem se stal Novočerkassk. Administrativně se dělila na 10 okruhů. Z dnešního pohledu leží území bývalé republiky v Rostovské a Volgogradské oblasti v Rusku a Luhanské a Doněcké oblasti Ukrajiny.

V čele státu stál v letech 1918–1919 ataman Pjotr Krasnov, po jeho abdikaci místo něj nastoupil generál Afrikan Bogajevskij. Politicky se republika orientovala ostře protibolševicky a spolupracovala zpočátku s Němci. Po jejich porážce v první světové válce našla spojence v bělogvardějcích generála Děnikina. Ataman Krasnov měl navíc dobré osobní vztahy s hejtmanem Pavlem Skoropadským, který stál v čele nově vzniklého Ukrajinského státu. Oba v roce 1918 dojednali potenciální sjednocení ukrajinského státu, který měl zabírat samotnou Ukrajinu, Kubáňskou lidovou republiku a právě kozáckou Donskou oblast.

Republika zanikla v roce 1920 porážkou kozáků a příchodem Rudé armády.

Vedoucí osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Don Republic na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • AUSKÝ, Stanislav. Kozáci. Praha: Academia, 1999. 311 s. Dostupné online. ISBN 80-200-0766-0. 
  • KOVÁČOVÁ, Kristýna. Donští kozáci (tradice, kultura, zvyky). , 2015 [cit. 2015-11-01]. Bakalářská práce. Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta pedagogická. Vedoucí práce Mgr. Jiřina Svobodová, CSc.. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]