Donská republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Donská republika
Всевеликое Войско Донское
 Donská sovětská republika 1918–1920 RSFSR 
USSR 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna: Всколыхнулся, взволновался православный Тихий Дон
geografie
Mapa
Zeleně vyznačena Donská oblast
obyvatelstvo
státní útvar
vznik:
18. květen 1918
zánik:
1920 (sovětská okupace)
státní útvary a území
Předcházející:
Donská sovětská republika Donská sovětská republika
Nástupnické:
RSFSR RSFSR
USSR USSR

Donská republika (rusky Донская Республика, ukrajinsky Донська Республіка) později známá jako Vševeliké vojsko donské (rusky: Всевеликое Войско Донское; ukrajinsky: Всевелике Військо Донське) byl protibolševický státní útvar, který vznikl během ruské občanské války v oblasti Donu obývané převážně kozáky.

Stručná historie[editovat | editovat zdroj]

Obrněné auto donských kozáků s nápisem Ataman Bogajevskij

Donská republika vznikla v roce 1918 v Donské oblasti bývalého carského Ruska. K oficiálnímu vyhlášení nezávislosti došlo 18. května 1918 sněmem donských kozáků zvaným Krug po vojenské likvidaci Donské sovětské republiky 10. května 1918. Donská republika zabírala téměř celou Donskou oblast a jejím hlavním městem se stal Novočerkassk. Administrativně se dělila na 10 okruhů. Z dnešního pohledu leží území bývalé republiky v Rostovské a Volgogradské oblasti v Rusku a Luhanské a Doněcké oblasti Ukrajiny.

V čele státu stál v letech 1918 – 1919 ataman Pjotr Krasnov, po jeho abdikaci místo něj nastoupil generál Afrikan Bogajevskij. Politicky se republika orientovala ostře protibolševicky a spolupracovala zpočátku s Němci. Po jejich porážce v první světové válce našla spojence v bělogvardějcích generála Děnikina. Ataman Krasnov měl navíc dobré osobní vztahy s hejtmanem Pavlem Skoropadským, který stál v čele nově vzniklého Ukrajinského státu. Oba v roce 1918 dojednali potenciální sjednocení ukrajinského státu, který měl zabírat samotnou Ukrajinu, Kubáňskou lidovou republiku a právě kozáckou Donskou oblast.

Republika zanikla v roce 1920 porážkou kozáků a příchodem Rudé armády.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Don Republic na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

AUSKÝ, Stanislav. Kozáci. Praha: Academia, 1999. 311 s. ISBN 80-200-0766-0. 

KOVAČOVÁ, Kristýna. Donští kozáci (tradice, kultura, zvyky). , 2015 [cit. 2015-11-01]. Bakalářská práce. Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta pedagogická. Vedoucí práce Mgr. Jiřina Svobodová, CSc.. Dostupné online.