Don't Worry, Be Happy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
„Don't Worry, Be Happy“
Singl od Bobby McFerrin
z alba Simple Pleasures
Vydáno 1988
Nahráno 1988
Žánr Jazz
A capella
Délka 4:04
Autor Meher Baba, Bobby McFerrin
Producent Bobby McFerrin
Chronologie singlů Bobby McFerrin
- Don't Worry, Be Happy
(1988)
-

Don't Worry, Be Happy je nejznámější píseň Bobbyho McFerrina. Vyšla v roce 1988 v albu Simple Pleasures a velmi brzy obsadila přední příčky mnoha hitparád. Bobby McFerrin díky ní získal 3 ceny Grammy – za nejlepší nahrávku roku, nejlepší skladbu roku a nejlepší popový zpěv mezi muži.[1]

Píseň byla inspirována filozofem a náboženským vůdcem indického původu Meherem Babou, který často používal heslo „Don't worry, be happy“. Nahrávka vznikla bez použití hudebních nástrojů, v písni je slyšet pouze hlas Bobbyho McFerrina v osmi různých vrstvách[2].

Píseň se objevila v několika filmech či televizních seriálech (SpláchnutejFlushed Away, Simpsonovi či Futurama) a dočkala se mnoha přepracování (například černohorský muzikant Rambo Amadeus sepsal parodii „Don't Happy, Be Worry“, česká ska skupina Tleskač zase v písni „Jóžin z bažin“ spojila hit Bobbyho McFerrina se slavnou písní Ivana Mládka[3] a komik Ruda z Ostravy ji zpíval se svým textem jako "Hepy kurde") a skupina Devítka použila melodii v písni Jdou nohy mý tety.

Na internetu je často mylně označován za interpreta této písně Bob Marley, který však zemřel 11. května 1981, tedy několik let před jejím složením, a nikdy ji tedy zpívat nemohl[zdroj?].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bobby McFerrin na Grammy.com
  2. MCFERRIN, Bobby. How many tracks were used for the recording? [online]. [cit. 2008-12-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Diskografie skupiny tleskač.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]